Учени от Чикаго твърдят, че аносмията (загуба на обоняние) може да бъде ранен признак на сенилна деменция.
Проведените преди това научни изследвания са свързвали различните видове деменция с постепенното изчезване на обонянието. Но за първи път учените доказват, че деменцията може да се прояви чрез внезапно изчезване на способността за различаване на аромати.
Авторите на изследването са проследили повече от 500 възрастни американци в продължение на почти 20 години. Тези, които са имали прояви на аносмия в продължение на няколко години, впоследствие са страдали от болестта на Алцхаймер два пъти по-често от тези, които постепенно са загубили способността си да различават миризмите в продължение на десетилетия.
Този симптом на деменция се проявява 20 години по-рано
Според авторите на изследването това дава още по-ясна картина за връзката между обонянието и деменцията. Следователно, тестовете за острота на обонянието и зрението трябва да станат рутинни за възрастни хора, за които се подозира, че имат проблеми с паметта.
Докато обонянието понякога се смята за по-малко важно сетиво от зрението и слуха, то все пак предоставя на мозъка много ценна информация. Паметта играе критична роля в способността за разпознаване на миризми и науката отдавна е запозната с връзката между обонянието и когнитивните способности.
Важно: Статията е с информативна цел и не замества консултацията със специалист!