Тази сгряваща подправка не само придава вкус на ястията, но и лекува организма. В древни времена тя е била наричана „черно злато“. Доктор Авик Рой коментира лечебните свойства на черния пипер и способността му да сваля холестерола.
Ползи от черния пипер
За първи път се споменава за черен пипер в индийски източници преди повече от три хиляди години. Популярната в Индия подправка бързо се разпространява по целия свят. Смята се, че първият европеец, опитал черен пипер, е Александър Велики.
Алерголог: Сложете тази подправка в пералнята и дрехите ще станат като нови
В древността индийската подправка е струвала два пъти повече от златото. Така Древният Рим се отплаща на хуните и вестготите с един тон черен пипер, за да спрат за известно време набезите си.
Подправката от Индия е била любима и на нашите предци. Тя има лечебно действие върху целия организъм. Лекарят споделя, че тя:
- Помага за отслабване. Пиперинът в черния пипер предотвратява образуването на нови мастни клетки.
- Премахва токсините. Активните вещества на подправката засилват действието на ензимите, участващи в извеждането на токсините от тялото.
- Предотвратява развитието на рак. Алкалоидът пиперин има противотуморно действие.
- Нормализира храносмилането. Биологично активните компоненти на пипера имат благоприятен ефект върху работата на стомаха и червата.
- Намалява нивата на холестерола. Като намалява нивата на липопротеините с ниска плътност, черният пипер играе важна роля в превенцията на сърдечно-съдови заболявания.
“Черният пипер има мощни антиоксидантни свойства, които помагат в борбата със свободните радикали. Така предпазва сърдечно-съдовата система, черния дроб и други органи от различни заболявания. Свободните радикали са молекулярни частици, които насърчават ДНК мутации, причинявайки развитие на тумори. За да предотвратите това, трябва да се откажете от лошите навици и да обърнете внимание на правилното хранене”, казва лекарят.
Пиперът има силен ефект върху прочистването на горните дихателни пътища, като помага за справяне не само с обикновена хрема, но и с бронхит. Пиперинът, който е част от подправката, има отхрачващ ефект, премахва храчките от белите дробове и помага бързо да се отървете от инфекцията.
Пиперинът в черен пипер също има положителен ефект върху мозъчната функция. Този компонент е от полза за пациенти с болести на Алцхаймер и Паркинсон.
Коментираната подправка има положителен ефект и върху храносмилателната система. Черният пипер насърчава развитието на добри бактерии, като по този начин укрепва имунната система и я предпазва от различни вируси.
Лекар: Слагайте тази подправка във всяка супа - тя пречиства червата и укрепва ставите