Перфекционизмът води до стресови ситуации, които са по-вредни за здравето от тютюнопушенето, установи канадско изследване, цитирано от в. "Дейли мейл".
Според проучването на д-р Даниел Молнар от университета "Брок" хората, страдащи от манията за съвършенство, са изложени на еднакъв здравен риск, като тези със свръхтегло и пушачите.
"Ние винаги пропагандираме перфекционизма като висша ценност за човешка реализация, но той е фактор, водещ след себе си до многобройни нежелателни последствия, като преждевременна смърт и по-ниска устойчивост на инфекции", изтъква д-р Молнар.
Тенденцията към мания за съвършенство се проявява при 2/5 от хората. Според учените е естествено хората да искат да се усъвършенстват, например в професията. Но когато перфекционизмът се превърне в мания, той започва сериозно да застрашава здравето на човека, тъй като поражда силно стресови ситуации. В такава обстановка адрeналиновите жлези, които са разположени над двата бъбрека, произвеждат два невротрансмитера - адреналин и норадреналин. Те подготвят организма за борба, предизвиквайки повишен пулс, по-високо кръвно налягане, разширяване на кръвоносните съдове и увеличаване на метаболизма.
Когато организмът е преминава през дълги периоди на дефанзивна фаза, страдат неговата имунна, раносмилателна, и сърдечносъдова системи. Оттук идват и здравословните проблеми на перфекционистите ,които най-често стават лекари, юристи, инженери и т.н, професии, изискващи спазването на високи професионални стандарти. Те много често се превръщат в работохолици.
Има и два други два фактора, които се отразяват зле на здравето на тези хора, освен стреса. Това са отрицателните емоции, тъй като рядко достигат идеала си, и социалното отхвърляне, което третира перфекционистите като болни маниаци.
(БТА)