Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отравяне с вода: Шведски експерти развенчават мита за ползата от пиенето на много вода

05 август 2021, 08:15 часа

Прекомерният прием на течности може да доведе до отравяне с вода, колкото и странно да ви звучи. Това необичайно състояние възниква, когато човек е пил толкова много вода, че бъбреците не успяват да я преработят. Специалисти, цитирани от шведското издание Expressen, предупреждават за подобна опасност.

Според заключенията на въпросните експерти, при отравяне с вода в клетките ни се натрупва течност, което неизбежно води до тяхното увеличаване. В този случай опасността се крие във факта, че в организма се нарушават жизнените функции - кръвообращението и дишането. Не са изключени обаче обичайните симптоми - гадене, главоболие, разсейване и замаяност. В допълнение, гърчовете и припадъкът са особено чести, а в някои случаи се стига и до фатален край.

Според изследователя от катедрата по физиология и фармакология на института "Каролинска" Матс Рундгрен, професионалните спортисти често страдат от подобно отравяне с вода. Също така пациентите, които са диагностицирани с диабет или биполярно разстройство, се сблъскват с този проблем.

„Но като цяло възрастните в този смисъл имат доста високо ниво на толерантност, можем да пием прекалено много или много малко вода, от медицинска гледна точка, нищо особено рисковано“, обясни Матс Рундгрен. Не е точно така с малките деца.

Изследователят също така добавя, че няма задължителен ежедневен прием на вода. Тъй като този стандарт е повлиян от много фактори - начин на живот, хранителна култура, възраст и т.н. Средно обаче трябва да пиете поне 1,5 литра течност на ден, тъй като останалите половин литър се приемат с храната.

Мнозина учени съветват да пиете вода, когато и колкото сте жадни. Те споделят мнението, че човешкият организъм сам показва кога има нужда от вода. Практиката показва, обаче, че има и хора, които по цял ден не се сещат за вода, тъй като не изпитват жажда и в един момент се оказват твърде обезводнени, особено в жегите, когато липсата на вода се съчетава и с обилното изпотяване.

Разбира се, наливането насила с вода също не е добра идея. Не всеки организъм е предразположен да приема големи количества течности, както вече споменахме по-горе. Умереността е най-добрият ход в горещите периоди през лятото, за да не се стига до спешни случаи.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес