Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха как възниква ракът на кожата

15 март 2016, 08:15 часа

Международен екип учени са описали мутациите, отговорни за възникването на най-разпространения вид рак на кожата – базалноклетъчния карцином (базалиом). Статията е публикувана в сп. Nature Genetics.

Учените са изяснили, че в 85% от базалиома става дума за мутации в гените, свързани с развитието на други типове рак, включително с по-опасната меланома. Това обяснява защо съществуващите лечения много често се оказват неефективни.

Активирането на съответните ракови тумори е потвърдено експериментално от изследователите. По-конкретно експериментът е установил, че установените мутации особено често се срещат в подгрупата на агресивните базилиоми.

Биолозите са анализирали 293 образеца от туморна тъкан от 236 пациенти. 30 от образците принадлежали на болни със синдром на Горлин, при който рязко се повишава вероятността от възникване на множество базалиоми по тялото.

Сред образците имало и 23 устойчиви към действието на висмодегиб и 259 неподлагани на лечение с този препарат, който се използва за лечението на базалиома.

„Сравнихме мутационния профил на базалноклетъчния карцином с друг рак – меланомата, която също се предизвиква от ултравиолетово лъчение. В резултат на нашите анализи успяхме да заключим, че окислителният стрес и ултравиолетовите лъчи играят по-значима роляв мутагенезата на базалноклетъчния карцином“, разказва съавторът на работата Владимир Сеплярски от Московския държавен университет.

Според учения изследването представлява обратен момент в разбирането на молекулярните механизми за възникването и развитието на базалния карцином. Тези знания могат да станат тласък за приложението на друг тип противоракова терапия за това заболяване.

Освен това резултатите показват какви мутагени влияят на увреждането на ДНК на клетките на кожата.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес