Поради високата влажност и варовита (твърда) вода в банята се появяват следи и петна от варовик по различните стъклени повърхности. Как да изчистим огледалото в банята, за да блести?
Етапи на измиване на огледалото в банята
Не бързайте да търкате огледалото с гъба и препарат. Така просто ще размажете замърсяванията по повърхността и сетне петната ще се наложи да се търкат дълго и досадно. Правилното измиване на огледалото в банята включва следните стъпки.
Изчистване на упорити петна. С памучен тампон нанасяте върху следите от варовик оцет, амоняк или етерично масло (например от чаено дърво, лимон). Изчаквате 5 минути и избърсвате петната с груба гъба.
Сухо чистене. Избърсвате огледалото от прах и водни капки със суха и чиста кърпа. Ще свърши работа също и микрофибърна кърпа или мека текстилна кърпа без мъх.
Мокро почистване. Напръсквате или натърквате стъклената повърхност с препарат. Оставяте така между 1 и 3 минути, а при силно замърсяване - от 5 до 10 минути. Измивате.
Когато почиствате огледалото в банята, ползвайте гумени ръкавици за предпазване на кожата си от агресивни химикали. За да не остават ивици от варовик или замърсяване, трябва да избършете повърхността на стъклото до сухо. Подходящи са следните средства (разбира се, задължително чисти): микрофибърна кърпа, мека кърпа без мъх, смачкан стар вестник (от новите вестници остават следи от печатарско мастило), хартиени кърпи за ръце, влажна салфетка за чистене на офисна техника (таблети, монитори) или очила – такива салфетки облъскват прашинките и имат антистатичен ефект. Изчаквате, докато огледалото изсъхне.
Битови препарати
Химическите изделия за почистване на огледала в банята може да се разделят на две категории:
- универсални. Използват се не само за огледала. Те включват течни сапуни, концентрати за пране, гелове за съдомиялни машини, спрейове за чистене на водопроводни инсталации;
- специални - предназначени за почистване на стъкло.
Препоръчителни са специалните домакински химикали. Не мийте огледала с препарати, които съдържат абразивни частици (сода за хляб, прах за зъби).
Народни средства и алтернативни методи
За да изчистите огледалото в банята, понякога са препоръчителни народните средства. Например, в случаи като:
- алергия към домакински препарати;
- нарушения в дихателните пътища;
- против образуването на варовик;
- при замърсяване от лека степен;
- желание за спестяване на пари.
Ето някои народни средства против петна от варовикова (твърда) вода, следи от тютюнев дим, плака и мръсотия върху стъклото, както и за възстановяване блясъка на огледалото.
Лимонена киселина (лимонтозу) - едно пакетче (10 г) в 100 мл вода.
Лимонов сок - 2 с. л. на половин чаша вода.
Амоняк - 1 ч. л. на 1 литър вода.
Оцет - 2 с. л. на 500 мл вода.
Половин суров картоф – натърквате огледалото и след това полирате повърхността с вестник или хартиена кърпа.
Друг алтернативен начин за почистване на стъклата в баня е използването на меламинова гъба. Тя е изработена от разпенена пластмаса на базата на меламинова смола. Но съдържа токсичното вещество формалдехид - затова почиствайте огледалото в добре проветрявана баня, и накрая измийте добре ръце с вода и сапун.
Поддържане
Огледалото в банята трябва да се поддържа правилно – така ще избегнете помътняване и напукване. Не го поставяйте близо до осветителни тела.
Обработете гърба на стъклото с маслена боя; може и със смес от разтопен восък и терпентин в съотношение 1:2.
Избърсвайте със суха кърпа водните капчици от огледалото след всяко къпане.
Полирайте повърхността на огледалото с разтвор на желатин (1 ч. л. на чаша вода). Той предпазва от замъгляване стъклото.