Яденето на определени храни може да помогне за намаляване на риска от развитие на заболявания на бъбреците, според ново проучване, проведено от международен екип от учени. Това споделя руският нефролог д-р Екатерина Шмелко. Експертът допълва, че тези храни включват морски дарове, продукти с високо съдържание на омега-3 мастни киселини и пълнозърнести въглехидрати.
Съвети за здрави бъбреци
Резултати от проучвания върху животни свързват омега-3 полиненаситените мастни киселини с поддържането на бъбречната функция. Изследователите оценяват риска от хронично бъбречно заболяване чрез оценка на скоростта на гломерулна филтрация (GFR), която измерва колко добре бъбреците отстраняват отпадъците и излишната течност от кръвта.
"Резултатите показаха, че морските дарове помагат за намаляване на риска от бъбречно заболяване с поне осем процента. От друга страна, омега-3 в растителните храни не са свързани с намален риск от хронично бъбречно заболяване", казва нефрологът Екатерина Шмелко, коментирайки проучването.
Тези напитки чистят бъбреците от камъни и токсини по-добре от водата
Лекарят съветва още да си набавяте правилното количество и правилните видове протеин. Липсата на протеин може да доведе до слаба кожа, коса и нокти. От друга страна, консумацията на твърде много протеин е пагубна за бъбречната дейност.
"Това се случва, защото когато тялото използва протеин, то произвежда отпадъци, които бъбреците трябва да филтрират. За да осигурите цялостно здраве, може да се наложи да коригирате количеството протеин, което консумирате", пояснява експертът.
Мазнините дават енергия и помагат да използвате някои от витамините, които получавате от храната.
Твърде много мазнини обаче могат да причинят наддаване на тегло и сърдечни заболявания.
„Ограничете мазнините в диетата си и изберете по-здравословни мазнини като зехтин, съветва нефрологът.
Яденето на твърде много въглехидрати също може да доведе до наддаване на тегло. Ако имате бъбречно заболяване, най-добре е да ядете пълнозърнести храни и здравословни въглехидрати като плодове и зеленчуци. Нездравословните въглехидрати включват бонбони, мед, захар, сода и други сладки напитки.
"Избирайте и приготвяйте храни с по-малко сол", съветва още експертът. Натрият (солта) е минерал, който се намира в почти всички храни и играе критична роля в различни функции на тялото.
„Като общо правило трябва да приемате по-малко от 2300 милиграма натрий на ден. Можете да ограничите натрия, като избягвате солта и използвате повече билки и подправки за овкусяване на храните, докато готвите. Ако е възможно, използвайте пресни или замразени зеленчуци вместо консервирани зеленчуци “, съветва още лекарят.
Още: Лекар: Този летен плод пречиства бъбреците и блокира деменцията
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.