През деня човешкият мозък изработва определени токсини. Тяхното натрупване може да се срещне при развитието на болест на Алцхаймер и слабоумие, а сънят се явява най-добрият начин за освобождаване от токсините, обяснява американският лекар сомнолог Ребека Робинс пред изданието The Telegraph.
„Когато спим, мозъкът не само спира да ги отделя, но и произвежда мозъчна течност, която всъщност го отмива и отделя натрупаните токсини“, пояснява специалистът.
Освен това недостигът на сън може да се отрази на нивото на имунитета. Недоспиването двойно повишава вероятността от простудни заболявания и грип, а също забавя изработването на антитела след ваксиниране, предупреждава експертът по изследване на съня.
За да подобрим съня си, д-р Робинс съветва всеки ден да лягаме и ставаме по едно и също време. За отпускане и заспиване е необходимо да се отправим в леглото 30 минути по-рано.
А който не може да заспи, по-добре да не се вторачва в екраните на телефони и таблети, а д седне и да медитира, резюмира специалистът.