Панкреасът произвежда един от най-важните хормони в тялото – инсулин, отговарящ за регулацията на множество важни процеси в организма, сред които регулиране на глюкозата в кръвта. Инсулинът пренася глюкозата от консумираните храни и напитки, както и тази от естественото освобождаване на складираната глюкоза от тялото до клетките в целия организъм. Изследването на нивата на инсулин в кръвта е от особено значение за пациентите с диабет тип 2, при съмнение за диабет, както и при пациенти, които имат ниски нива на кръвната захар, проявяващи се с тежки симптоми като изпотена кожа, ускорен сърдечен ритъм, загуба на съзнание.
Кога, как и защо се изследва инсулинът?
Изследването на нивата на инсулин в кръвта се назначава от лекар при съмнения за здравето на пациента и резултатите се интерпретират от назначилия изследването. Важно е да се знае, че изкривяване на резултатите и погрешни такива са възможни, ако изследването не се проведе правилно. Важно е не само да се извърши на гладно, но и да са минали поне 8 часа от последното хранене и не повече от 13-14 часа след него. Приемът на храна или дори на кафе със захар преди изследването ще доведе до погрешни резултати, погрешна диагноза и неправилно лечение или неназначаване на такова, а когато говорим за диабет тип 2, това е особено опасно и поражда риск за здравето на пациента.
Още: Лекар: 4 храни, които контролират хормоналния дисбаланс
Изследването на нивата на инсулина е възможно да насочи лекаря към търсене на тумор на органа, произвеждащ инсулин – панкреаса. Ранното диагностициране и лечение на подобен здравословен проблем е от ключово значение за изхода от заболяването, което прави правилното интерпретиране на резултатите от изследването още по-важно.
Каква е нормата на инсулин на гладно?
Макар да има референтни стойности и да е известно каква е нормата на инсулин на гладно, само лекарят, назначил изследването, следва да интерпретира резултатите, защото промените в нивата могат да се дължат и на други причини, сред които:
- Бременност, при която е нормално и очаквано да има някаква нечувствителност на клетките към инсулина, следователно да се наблюдава повишаване на нивата на инсулин в кръвта.
- Наднорменото тегло също е известно, че води до по-високи нива на инсулина, измерени на гладно, в сравнение с тези при хора с нормално или поднормено тегло.
- Хроничният панкреатит и някои други заболявания също водят до резултати, които не се побират в референтните граници, без да сочат диабет.
Още: Броят на диабетиците в света се е удвоил през последните 30 години
Въпреки всички тези различия, които се наблюдават по въпроса каква е нормата на инсулин на гладно, все пак има референтни стойности, които са посочени и в лабораторните документи и резултати. Може да ги погледнете, когато получавате резултатите си от изследване на кръвта, но не си правете прибързани заключения, преди да сте се консултирали с лекаря си. Резултатите от изследване на кръвта са само резултати, а не диагноза, така че не прибързвайте и изчакайте срещата с лекаря си. Но каква е нормата на инсулин на гладно, ето какви са нормалните нива – при възрастни – от 2,6 до 24,9 μIU / ml, а при дамите, очакващи наследник, нивата са други – по-високи, както коментирахме – от 6 до 27 μIU / ml.
Възможни причини за нива на инсулина в кръвта, които са по-високи от нормалните
По-високи нива при изследване на инсулина в кръвта се наблюдават при тумор на панкреаса, произвеждащ инсулин, с което се увеличават нивата на този хормон. При тумор обаче нивата са няколко пъти над нормата. Слабо увеличаване обикновено се дължи на наднормено тегло, хроничен панкреатит и други заболявания, които нямат нищо общо с тумор на панкреаса. Това е още една причина да подчертаваме да не бързате да се безпокоите, преди да сте чули интерпретацията на лекаря си.
Още: "Вече мога да ям захар": Стволови клетки обръщат диабет тип 1. Вижда ли се най-накрая лек?
Възможни причини за нива на инсулина в кръвта, по-ниски от нормалните
Изследването на инсулина в кръвта е важен диагностичен критерий за откриване на заболявания като инсулинова резистентност, метаболитен синдром и др. Ако нивата на инсулина в кръвта са по-ниски от референтните стойности, говорим за диабет или инсулинова резистентност.
Ако нивата на инсулин са прекалено ниски или паднат до 0 и останат такива по-дълго, се достига до животозастрашаващо състояние, известно като диабетна кетоацидоза, при която само спешната и адекватна лекарска помощ може да спаси живота.
Още: Всички правят тази грешка: Как правилно да измерите кръвната си захар
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Източник: Cleveland Clinic