Специалистите прогнозират нарастване на броя на пациентите с Алцхаймер и други дегенеративни заболявания в близките десетилетия. Учените засега все още търсят начини за лечение на старческото слабоумие, но не по-важна крачка в борбата със страшните невродегенеративни болести се явяват профилактичните мерки. И една от тях е храненето.
Изследване, проведено от служителите на Медицинския център на университета Ръш в Чикаго, е установило, че възрастните хора с високо ниво на употреба на морски продукти имали по-малко патологии в мозъка в сравнение с тези, които ядяли малко морски дарове или изобщо ги игнорирали в храненето. На свой ред добавките с рибено масло не давали такъв ефект.
Изследователите изучили образци от мозъчна тъкан на възрастни хора, починали в периода от 2004 до 2013 г. Средната възраст на участниците в изследването в момента на смъртта била около 90 години, 67 процента от тях били жени. Учените разполагали с данни за менюто на тези хора.
Станало ясно, че в мозъка на тези, които се хранели с морски продукти един или повече пъти седмично, имало по-малко плаки (характерен признак на Алцхаймер) в сравнение с тези, които употребявали малко риба или изобщо не употребявали.
Изследователите отбелязват, че морските продукти помагали на хора с вариант на гена APOE, свързан с повишен риск от развитие на Алцхаймер.
За да има полза за здравето, е необходимо повече от два пъти седмично да се яде риба, отбелязват изследователите. В същото време учените се затрудняват да кажат какви именно морски продукти могат да се смятат за най-полезни като защитни средства.
Резултатите от изследването са публикувани в Journal of the American Medical Association.