Медиците успяха да преодолеят хематоенцефалната бариера, което отваря ефективен начин за доставка на лекарства непосредствено в мозъчните тъкани. Това ще помогне в лечението на тумори и заболявания на централната нервна система.
Хематоенцефална се нарича физиологична бариера между кръвоносната и централната нервна система. Главната ѝ функция е поддържането на хомеостазата на мозъка – изпълнявайки функция на високоселективен филтър, тя защитава нервната тъкан от циркулиращите в кръвта микроорганизми, токсини, клетъчни и хуморални фактори на имунната система.
Освен останалото, хематоенцефалната бариера филтрира и лекарствата, което затруднява лечението на много заболявания на мозъка и централната нервна система.
Преодоляването на тази бариера би дало възможност да се доставят химиотерапевтични препарати директно в мозъчните тъкани. Такова откритие са извършили учените от Колумбийския университет.
Същността му се състои в следното: лекарството се въвежда вътрешно заедно с микроскопични въздушни мехурчета. След това протича своеобразна "измама" на хематоенцефалната бариера – с помощта на ултразвук медиците карат мехурчетата да се разширяват и раздуват в необходимите мозъчни участъци.
По такъв начин в бариерната верига се създават отвори – недостатъчно големи, за да навредят на пациента, но достатъчно широки, за да попаднат лекарствата в мозъка. След това мехурчетата, стигайки по кръвоносната система до дробовете, изчезват, а отворите в хематоенцефалната бариера се затварят до 12 часа.