Чехия вероятно ще прекрати доставките на руски петрол през юли следващата година, предаде Ройтерс, цитирайки Зденек Дундр, заместник-председателя на Борда на директорите и оперативен и технически директор на държавната компания МЕРО, след като модернизация на тръбопровода ТАЛ ще позволи на страната да увеличи доставките от Запад.
В момента Чехия получава половината от нужния на страната петрол от Русия, но се стреми да прекрати доставките след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. и забраната на ЕС за внос на руски петрол.
Още: ОЛАФ започна разследване на измами с ребрандиран руски петрол
Прага очаква да започне да увеличава доставките на суров петрол от Запад през второто тримесечие на следващата година и напълно да спре руските доставки от юли, заяви директорът по операциите на компанията.
Плановете
"Ако успеем да потвърдим през първото тримесечие (на 2025 г.), че всичко е готово, тогава ще последва постепенна логистична промяна на доставките", каза Дундр в интервю.
"Плановете са за пълно преминаване към доставки на неруски суров петрол от второто полугодие", уточни той, добавяйки, че юли е месецът, очакван за прекратяване на вноса на руски петрол.
Това ще последва завършването от страна на МЕРО на увеличаването на техническия капацитет, на стойност 60 милиона долара, на тръбопровода ТАЛ от Италия до Германия, който захранва конектор към Чехия, заяви Дундр, удвоявайки капацитета до 8 милиона тона петрол годишно.
"В края на тази година ТАЛ ще може да изпомпва с максимален капацитет, който ни е необходим, за да задоволим нуждите на страната", каза Дундр.
Докато Чехия започна своя процес на диверсификация през 1995 г., изграждайки тръбопровода IKL, свързващ се с ТАЛ в Южна Германия, една от двете рафинерии, собственост на полската петролна компания Orlen, продължи да преработва руски петрол.
Още: Полша възстанови работата на петролопровода "Дружба"
Зависимостта от руските потоци означаваше, че Чехия, Унгария, Словакия, Германия и Полша бяха освободени от санкции от страна на ЕС за внос на руски нефт, доставен чрез тръбопроводи. Оттогава Германия и Полша спряха този внос, въпреки че Словакия и Унгария искаха запазване на потоците.
Алтернативните суровини, които да съответстват на свойствата на руския петрол, ще бъдат смеси от суровини от Латинска Америка, Саудитска Арабия и Северно море, заяви Дундр.
Дори след пълното преминаване към неруски доставки, Зденек Дундр каза, че тръбопроводът "Дружба", който пренася руския суров петрол на Запад, ще остане пълен с петрол и готов като резервен вариант. "Дружба" потенциално може да се използва в бъдеще за пренос на суров петрол от Украйна или Казахстан или по Адриатическия петролопровод (JANAF) от Хърватия, добави той.