Магнезият е от съществено значение за нормалното функциониране на организма. Недостигът му може да възникне под въздействието на външни и вътрешни фактори. Дефицитните състояния се проявяват с неспецифични симптоми, подобни на тези при други заболявания.
Коментираният минерал се намира в кръвта в йонизирана форма, което му позволява активно да участва в метаболитните процеси. Излишъкът му може да бъде вреден за тялото, съобщава изданието The Health Site.
Колко време се пие магнезий?
Курсът на прием е от 1 до 6 месеца, след което се прави пауза от поне 1 месец. Минималният срок за прием за настъпване на положителни промени във функционирането на тялото е 1 месец. Препоръчително е курсът да се повтаря 1-2 пъти годишно. За жителите на големите градове, хората с диабет, хората, които пушат и пият, е препоръчително курсът да се повтаря поне 3 пъти годишно. Това се дължи на факта, че при такива условия макроелементът се изразходва по-бързо и няма време да се натрупа.
Кой е най-добрият магнезий за костите
Дневна нужда
Тялото на възрастен човек съдържа около 25 гр от макроелемента, предимно в йонизирана форма. Нуждата от него е от 6 до 8 мг на кг телесно тегло.
Дневна стойност за деца:
- от 1 до 10 години – от 80 до 170 mg/ден;
- 15-18 години - до 400 mg на ден.
Прекомерният прием на определени храни и вещества, като калий, липиди, алкохол и кофеин, може да доведе до загуба на минерали чрез урината. Същото се случва и при използване на диуретици. Липсата на витамин Е намалява нивото на минерала в тъканите.
В същото време прекомерната консумация на протеини и захар увеличава нуждата от макронутриенти. За по-добро усвояване е необходим витамин В6, а при нарушена чревна микрофлора усвояването му може да бъде нарушено. Хората с хронична умора имат по-ниски нива на минерала в кръвта.
Магнезиевият недостиг може да доведе до здравословни проблеми. Симптомите са подобни на хиперкалцемия, но нивата на калций в кръвта остават нормални. Серумно ниво от 0,5-0,7 mmol/l показва умерен дефицит на макронутриента. Индикатори под 0,5 mmol / l показват тежък дефицит, който представлява заплаха за живота на пациента.
Дефицитът е придружен от:
- промени в нервно-мускулното предаване;
- конвулсии;
- трофични язви по кожата;
- намалено усвояване на храната;
- спад на телесната температура;
- образуването на калцификации в кръвоносните съдове, бъбреците и хрущялната тъкан.
Дефицит може да възникне при ниско количество протеин в храната, както и при ниска консумация на нерафинирани зърнени продукти, билки, зеленчуци и плодове. Бърза загуба на тегло, хронични заболявания на храносмилателния тракт, дехидратация, алкохол и тютюнопушене също могат да доведат до хипомагнезиемия.
Магнезий - как приемът му влияе на кръвната захар
Важно: Статията е единствено с информативна цел! Тя не замества балансораното хранене и консултацията със специалист!