Магнезият е четвъртият най-разпространен в човешкото тяломинерал след калций, калий и желязо. Той участва в най-важните биохимични процеси и се намира в много органи. Следователно неговият дефицит е опасен за всички органи и системи на тялото. Но излишъкът му е не по-малко опасен - хипермагнезиемия.
Хипермагнезиемия - излишък от магнезий
При тази патология се наблюдава повишаване на стойността на микроелемента в кръвната плазма до 1,1 mmol / l и по-висока. Отчитане от 1,5 mmol/l или повече е патология и се проявява със симптоми като:
- загуба на координация на тялото и мускулна слабост;
- апатия и сънливост;
- суха кожа, зачервяване;
- юсуха коса и лигавици в устата;
- ниска сърдечна честота;
- диария, гадене, повръщане и в резултат на това дехидратация.
Магнезий - колко време трябва да се пие
Ако излишъкът от Mg достигне 2,5 mmol/l, тогава признаците на заболяването се влошават и възниква нарушение на сърдечния ритъм, което може да се диагностицира с помощта на ЕКГ, пише изданието The Health Site.
Когато концентрацията на микроелемента достигне 5 mmol / l или повече, симптомите на заболяването се засилват още повече, по-специално работата на сърцето се отслабва. Рефлексите в сухожилията също се променят и мускулната активност отслабва. Съществува риск от развитие на кислороден глад, дихателна дисфункция и сърдечна недостатъчност.
Такава висока концентрация на минерала в кръвната плазма, като 7,5 mmol/l или повече, причинява забавяне и често инхибиране на нервните и мускулните рефлекси, а в някои случаи и сърдечен арест.
Причини за излишък на магнезий в организма
Хипермагнезиемията е доста рядко състояние на тялото. Mg не е токсично вещество, но повишеното му съдържание може да доведе до катастрофални последици.
Нормалната концентрация на минерала в човешкото тяло се поддържа от три фактора:
- приемане на веществото отвън, тоест с вода, храна и чрез приема на специализирани витаминни и минерални комплекси;
- усвояване на елемента от червата;
- стабилно функциониране на бъбреците, които допринасят за отделянето на излишните елементи в урината.
Излишъкът от магнезий е опасен поради способността му да се натрупва в органи като сърцето, костите, белите дробове, кожата и да повлияе негативно на функционирането им.
Магнезий - как влияе на холестерола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!