Въпреки своите положителни свойства, кафето може да е доста вредно за тялото. Това заявява диетологът Екатерина Стасюк.
Вреда от кафето
Според експерта напитката може да предизвика безпокойство и нервност у някои хора. Чувствителните хора могат да забележат нарушения на съня и проблеми със заспиването след пиене на кафе. Кофеинът може също да доведе до аритмия и да увеличи производството на стомашен сок, което може да причини дискомфорт или да влоши гастрит и язви. А високите дози от веществото провокират диария.
Учени откриха неочакван ефект от кафето върху здравето на тези хора
„Жените след менопаузата трябва да ограничат приема на кафе. Това трябва да правят и всички, които имат недостиг на калций и магнезий, тъй като напитката извежда тези микроелементи от организма“, казва експертът.
"Освен това, ако пиете кафе твърде често, можете да се пристрастите. В този случай, ако откажете напитката, може да почувствате главоболие, умора и раздразнителност", казва специалистът.
Опасностите от кафето: кой не трябва да го пие
"Преди всичко трябва да знаете, че предозирането на кафе води до световъртеж, главоболие и безсъние. Не трябва да пият кафе хора с диагнози като исхемична болест на сърцето, атеросклероза, бъбречни заболявания, глаукома, високо кръвно налягане, повишена възбудимост и безсъние", казва специалистът.
Напитката съдържа танини, които могат да изсушат стомашната лигавица. Поради тази причина не трябва да пиете тази напитка на празен стомах. Кафето е противопоказано по време на обостряне на хроничен гастрит и язва.
"Не се препоръчва употребата на кафе от възрастни хора и деца. Преди това се смяташе, че е противопоказан за бременни жени. Последните изследвания в тази област обаче доказват, че кафето няма сериозен ефект върху здравето на майката и нероденото дете. Но не трябва да злоупотребявате с тази напитка. Кафето има стимулиращ ефект и влияе върху метаболизма на калция в организма", допълва експертът.
Специалистът казва още, че дълго време учените смятаха, че кафето може да доведе до развитие на рак на панкреаса, дебелото черво и ректума. Наскоро обаче беше доказано, че кафето, напротив, намалява активността на някои канцерогени.
Кафето подобрява притока на кръв към мозъка, като същевременно повишава мозъчната активност. Кофеинът може да увеличи производителността на човешкия мозък с почти 10%. Кафето на гладно има обратен ефект.
Според учени от Индия напитката може да предпази човек от радиация. Европейските лекари обаче все още не са потвърдили тази гледна точка, споделя в заключение специалистът.
Какво да сложите в кафето, за да отслабнете по-бързо?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!