Руският лекар д-р Татяна Захарова даде един важен сутрешен съвет, който може да помогне на хората да се чувстват по-енергични през останалата част от деня и да забравят за умората. Експертът съветва да се откажете от навика да отлагате алармата за ставане и сутрин да преглеждате телефона си. Специалистът разкри как тези прости трикове ще се отразят на енергичността и тонуса през деня.
Сутрешните навици, които ще ви избавят от умората през деня
Лекарят пояснява, че според последните данни на британско проучване възрастните често не спят достатъчно.
„Ако се чувствате уморени през цялото време през деня, нещо не е наред. Нещо не е наред, защото тялото ви казва да спите. Липсата на сън с течение на времето може да доведе до здравословни усложнения като преждевременна деменция, проблеми със сърдечно-съдовата система, депресия и тревожност“, казва общопрактикуващият лекар Татяна Захарова.
Умора и безсъние през есента - причината е в дефицита на този витамин
Три четвърти от участниците в проучването се събуждат уморени поне два пъти седмично, като около 50 до 70 милиона души живеят с хронични или постоянни проблеми със съня.
Лекарят подчертава, че има едно често срещано поведение, което може „значително“ да наруши съня ви и да ви направи сънливи през следващия ден. Проверяването на телефона ви сутрин или преди лягане може да накара мозъка ви да премине от делта вълни към бета вълни, което означава, че той ви пропуска важни алфа и тета вълни. Това може да причини много негативни ефекти през целия ден.
Експертът дава и още един „важен съвет“, който ще ви помогне да се почувствате по-енергични през целия ден, а именно да оставите телефона си възможно по-далече от леглото си.
„Когато алармата на телефона ви звънне, станете, за да я изключите, след което веднага оправете леглото си, за да избегнете изкушението да заспите отново“, посъветва лекарят.
Експертът препоръчва всички възрастни да спят от седем до девет часа всяка нощ. Тийнейджърите се нуждаят от значително повече време в леглото - от осем до десет часа сън, а децата на възраст от шест до 12 години - от девет до 12 часа сън.
Постоянното недоспиване се свързва с хронични здравословни проблеми като сънна апнея, сърдечни заболявания, бъбречни заболявания, високо кръвно налягане, диабет, инсулт, затлъстяване и депресия. Това може да доведе и до безсъние, при което човек редовно има проблеми със заспиването.
Още: Умора и сънливост след хранене - лекар разкри 4 причини за това
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.