Неправилната консумация на мляко може да навреди на здравето. За да получите максимални ползи от този продукт е важно да го пиете в подходящото за целта време.
Как да пием мляко правилно?
Млякото е ценен източник на витамини (A, D, B1 и B12) и минерали (фосфор, магнезий, йод). Особено богат е на калций, който е изключително полезен за укрепване на костите.„ Този продукт съдържа имуноглобулини, които помагат на тялото да се справи с настинки и инфекциозни заболявания “ , отбелязва гастроентерологът д-р Евгений Белоусов .
Веднъж седмично пийте всяка вечер мляко с чесън и вижте какво ще се случи
Той допълва, че всички правим една грешка при консумацията на този продукт, а именно това, че го консумираме с храна.
“Трябва да се има предвид, че този продукът е противопоказен при непоносимост към лактоза, бъбречни заболявания, бронхит, наднормено тегло и проблеми с храносмилането. Но здравите хора не трябва да комбинират пиенето на мляко с храна”, казва гастроентерологът.
Експертът препоръчва консумацията на продукта да се осъществява сутрин (преди 09:00) или вечер преди лягане.
Специалистът съветва още напитката да се пие топла. Той припомня, че тя не трябва да се вари дълго време преди пиене - в случая няма да има полза от нейната консумация.
Полза и вреда от млякото
Аминокиселините, съдържащи се в млякото, имат положителен ефект върху продуктивното функциониране на нервната система и помагат в борбата с безсънието. А някои компоненти в продукта имат положителен ефект върху повишената киселинност на стомашния сок и могат да бъдат полезни при някои стомашно-чревни заболявания.
Млякото обаче не е полезно за всички. На първо място трябва да се изключи от хора с непоносимост към лактоза - млечна захар. При тази диагноза протеинова непоносимост, дори малка част от млякото ще доведе до стомашни проблеми.
„Млякото не се препоръчва за страдащи от алергии: консумацията на този продукт при хора с алергии може да доведе до развитие на бронхиална астма “ , казва Евгений Белоусов.
Експертът казва още, че пълномасленото краве мляко, както и ферментиралите млечни продукти, не трябва да се консумират от хора с чревни лезии, бъбречни патологии и уролитиаза, гастрит, както и тези с метаболитни заболявания - подагра или фосфатни невропатии.
Ендокринолог разкри кое мляко намява и кое увеличва риска от диабет
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!