Ядките са известни със своите ползи за енергизиране на мозъка и насищане на тялото със здравословни мазнини. Но една от тях е опасна при предозиране поради съдържанието на един микроелемент. Руският лекар Елена Платова споделя коя е тя.
Позовавайки се на научни изследвания тя споделя, че тази ядка може да доведе до инфаркт, ако се яде повече от едно парче на ден.
Най-коварната ядка
"Бразилските орехи имат това неприятно свойство поради изключително високото си съдържание на селен. Съдържат 1917 mcg от този микроелемент на 100 грама продукт. Най-много можете да приемете 300 мкг на ден от този елемент, а дори малко повече от това количество се съдържа в един бразилски орех. Но учените препоръчват дори още по-малко количество: от 10 до 70 mcg селен дневно", казва д-р Платова.
Здравен съвет за деня, 28 октомври: Лекар: Яжте я всеки ден, тази ядка запълва дефицита на магнезий
"Както дефицитът, така и излишъкът на този компонент в тялото ни са вредни. Ако се натрупа много, тялото реагира рязко, което води до инфаркт, бъбречна недостатъчност, може да се затрудни дишането", допълва лекарят.
Д-р Елена Платова назовава признаците на излишък от селен: в устата се появява метален вкус и неприятна миризма, човек развива гадене и диария. Ноктите стават чупливи и цветът им може да се промени. Пациентите съобщават за загуба на коса. Може да се появи обрив или зачервяване на кожата. Възможно е да се появят болки в мускулите.
Ползи от бразилския орех
Приеман в умерени количества, микроелементът селен, който се съдържа в бразилския орех, участва във всички метаболитни процеси в организма. Необходим е на щитовидната жлеза, а също така е антиоксидант, който предпазва клетките от действието на свободните радикали, забавя процеса на стареене и дори служи като профилактика на рак. Консумацията само на една ядка бразилски орех на ден дава здрава коса, здрави нокти и еластична кожа.
Бразилските орехи също са с високо съдържание на магнезий. Има положителен ефект върху сърдечно-съдовата система, успокояват нервите и нормализират храносмилането.
Ядката съдържа още мед (полезен за костите и подобрява метаболизма на кислорода в тъканите), фосфор (нормализира мозъчната функция), аргинин (подобрява съсирването на кръвта), витамини от група В, флавоноиди, алфа-линоленова киселина, фибри, омега-3 и много протеини. Ядката е изключително калорична, отлично насища и възстановява енергията.
Богатият състав на бразилския орех спомага за ускоряване на метаболизма и елиминиране на токсините и подобрява защитните функции на организма, а също така спомага за регулиране нивата на холестерола и кръвната захар.
Ядката, в която има най-много магнезий
Важно: Статията не замества балансирното хранене и консултацията със специалист!