Цвеклото се счита за една от най-богатите на желязо храни. Но именно след неговата консумация можем да разберем дали тялото ни изпитва дефицит на този важен минерал. В медицината този симптом се нарича битурия. Той обозначава явление, при което след ядене на коментирания червен зеленчук урината променя цвета си - става червена. Това споделя оториноларингологът д-р Мария Евдокимова.
Яденето на цвекло при дефицит на желязо
Битурията се свързва с червеникавия пигмент беталаин, който се съдържа в зеленчука: той се абсорбира активно в червата и след това се екскретира с урината.
„Редокс индикаторът се обезцветява от железните йони, което обяснява предразположението към битурия, когато няма достатъчно желязо (Fe) за обезцветяване на този пигмент. С други думи, при дефицит на този минерал пигментът не става безцветен, така че урината е оцветена ", обяснява д-р Мария Евдокимова.
"Но не се притеснявайте, това се случва не само при дефицитни условия. Битурия се среща и при 10-14% от здравите хора, след като са яли коментирания зеленчук. Но при липса на Fe в организма този симптом все още се наблюдава по-често, макар и не при всички - при 49-80% от страдащите", допълва лекарят.
Учени разкриха колко сок от цвекло трябва да изпиете, за да свалите кръвното
Мария Евдокимова назова още 7 признака на железен недоимък, които лекарят може да забележи по време на преглед:
- бледност на кожата
- суха или груба кожа
- атрофичен глосит (възпаление на езика) със загуба на папили, което може да бъде придружено от болка в езика или сухота в устата
- напукване на кожата в ъгълчетата на устните
- койлонихия - нокти с форма на лъжица
- рядко и в особено тежки случаи има алопеция - частична или пълна загуба на коса на главата или друга част на тялото
- изключително редки оплаквания - хлороза или блед, леко зеленикав тен.
Има още един признак, издаващ недостига на този минерал, който също е доста необичаен - желанието да се яде нещо, негодно за консумация. Например, дъвчене на тебешир или лед, глина. По този начин тялото се опитва несъзнателно да компенсира липсата на микроелементи.
Коментираният минерал е част от хемоглобина, чиято основна функция е да доставя кислород до всички органи и тъкани на тялото. При недостатъчни количества в кръвта, транспортът на кислород е нарушен, тъканите просто не получават достатъчно от него, което съответно се отразява на благосъстоянието. Например, човек започва да се чувства постоянно уморен, мисълта се забавя, концентрацията се влошава и имунитетът спада.
Според оценки на СЗО всеки трети жител на планетата страда от желязодефицитна анемия. Железният недоимък се среща по-често при жените, отколкото при мъжете поради ежемесечната загуба на кръв. Мъжете също не са защитени от това състояние. Както каза терапевтът Марат Фаррахов, анемията се диагностицира спрямо нивата на хемоглобина в кръвта. Нормите са съответно:
- при жените - под 120 g / l
- при мъжете - под 130 g / l
Още: Учени: Този сок сваля кръвното само за 3 часа
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!