Докторът на медицинските науки Олга Лесняк говори за връзката между лошите навици и развитието на остеопороза.
"Пушенето е ужасен навик за здравето на костите. Разрушава костите както при мъжете, така и при жените “, казва експертът. Освен това лекарят добавя, че рискът от развитие на това заболяване се увеличава с възрастта. И по-точно след 50 години.
„Всяка трета жена, всеки пети мъж от 50-годишна възраст до края на живота си ще счупи поне веднъж кост поради остеопороза “, уточнява експертът.
При остеопороза - какво задължително трябва да ядем?
За предотвратяване на остеопороза Олга Лесняк съветва да се консумира витамин D.
Други причини за остеопороза
В костите постоянно протичат два противоположни процеса - образуването и разрушаването (костната резорбция) на костната тъкан.
За ефективното образуване на нова костна тъкан е необходим градивен материал, в чийто синтез участват много органи и системи на тялото: протеини, въглехидрати, мазнини (основен градивен материал и източник на енергия), минерали като калций и фосфор, който придава плътност на костите. Ендокринната система участва в регулирането на метаболизма и интензивността на процесите на образуване и разрушаване на костната тъкан. Бъбреците произвеждат активни витамини, които помагат за изграждането на костите. Благодарение на мускулите растежът на костите се ускорява.
Ако функционирането на поне една връзка от тази сложна система е нарушено, възниква балансът на образуването и разрушаването на костната тъкан.
Много заболявания могат да доведат до развитие на коментираното заболяване. Всички рискови фактори за развитието му обикновено се разделят на модифицируеми (тези, които могат да бъдат контролирани) и немодифицируеми (тези, които не могат да бъдат повлияни).
Модифицируемите рискови фактори включват:
- пушене;
- недостатъчен прием на калций;
- дефицит на витамин D;
- злоупотребата с алкохол;
- приемане на глюкокортикостероиди повече от три месеца;
- ниска физическа активност;
- дългосрочно обездвижване (неподвижност).
Непроменими рискови фактори за остеопороза включват:
- възраст над 65 години;
- женски пол;
- предишни фрактури;
- ниска костна минерална плътност;
- повишен риск от падане (поради проблеми със зрението, проблеми със съня, слабост, липса на физическа активност или прием на лекарства, които причиняват замайване);
- наследственост (фамилна анамнеза за остеопороза);
- хипогонадизъм при мъже и жени (намалено производство на полови хормони);
- намалена бъбречна функция;
- недостатъчно телесно тегло.
При пациенти, които имат един или повече рискови фактори за развитието на заболяването, се провежда специално разработен скрининг, благодарение на който заболяването може да бъде диагностицирано в ранен стадий.
Храните, които съсипват ставите ни
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!