Сертифицираният диетолог Ванеса Кинг коментира кой минерал поддържа здравословното стареене, насърчава дълголетието и намалява риска от сърдечни заболявания.
Минералът на дълголетието
"Говорим за селен. Това е микроелемент с антиоксидантни свойства, който предпазва клетките от увреждане. Той насърчава растежа на клетките и функцията на щитовидната жлеза и укрепва имунната система", казва експертът.
Д-р Ванеса Кинг коментира резултатите от скорошно проучване, публикувано в списанието Clinical Hypertension. Учените са открили, че диетичният прием на селен е свързан с увеличена дължина на теломерите, маркер, използван за измерване на биологичното стареене. Като цяло по-късите теломери показват стареене и прогресия на заболяването.
Учени: Тези навици са "убийци" на дълголетието
Тялото не произвежда селен, така че той трябва да се набавя чрез храна или добавки. Диетологът отбелязва, че трябва да се внимава с минерала, тъй като излишъкът му се натрупва в организма и може да бъде токсичен. Твърде много селен може да причини стомашно-чревни проблеми, загуба на коса, бъбречна недостатъчност, неврологични проблеми и в редки случаи дори смърт.
Други ползи от селена
"Многобройни изследвания са установили значението на селена в процесите, които стимулират антитела срещу вируси. Селенът участва в производството и стимулирането на антитела, които се противопоставят на бактериални, инфекциозни, гъбични и вирусни заболявания. В тази връзка е важно да се осигури достатъчен прием на селен по време на периоди на грип и настинка", казва експертът.
Лекарят допълва, че селенът е важен за здравето на щитовидната жлеза. В тъканите на щитовидната жлеза се съдържа рекордно количество от този микроелемент – повече от всеки друг орган. Щитовидната жлеза изпълнява много важни функции, основната от които е регулирането на всички хормонални процеси в организма. При остър дефицит на селен първо страда щитовидната жлеза. Човек има проблеми с теглото ( наблюдава се рязко наддаване или загуба на тегло) и метаболитните процеси са нарушени. Освен това при дефицит на селен често възникват сериозни хормонални нарушения.
Адекватният прием на селен помага на щитовидната жлеза по няколко начина:
- ефективен йоден метаболизъм;
- нормализиране на хормоналния синтез;
- защита на щитовидната жлеза от окисление;
- контрол на телесното тегло чрез стабилизиране на метаболитните процеси.
Избягването на остър дефицит на селен в организма е важно за нормалния метаболизъм.
Тайната на дълголетието на японките: Ето какво ядат на закуска
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!