Микроинсултът може да се прояви чрез краткотрайно главоболие, изтръпване, световъртеж, изтръпване на лицето и крайниците, нарушено равновесие и походка, асиметрия на лицето, внезапна слабост в който и да е крайник, нарушено съзнание и дори припадък. Това споделя руският невролог д-р Светлана Балабанова.
Още: Лекар: Тези 5 симптома показват, че черният ви дроб е претоварен с токсини
Още: Защо НЕ трябва да ядете препечен хляб?
Симптоми на микроинсулт
„В допълнение, симптомите на микроинсулт включват зрителни, слухови и говорни увреждания - за човек става трудно да произнася и разбира думи. Началото на симптомите настъпва внезапно и продължителността варира от две минути до един час. След това симптомите могат да изчезнат напълно“, казва лекарят.
Минус 20 години: Зашо инсултът удря все по-млади хора
Микроинсултът може да бъде предизвикан от фактори като стрес, приемане на орални контрацептиви, менопауза, артериална хипертония, церебрална атеросклероза и хематологични заболявания. Лоши навици като пиене на алкохол, тютюнопушене, преяждане, заседнал начин на живот също допринасят за появата на микроинсулт.
Още: Здравен съвет за деня, 17 декември: Лекар: Тези храни ускоряват възстановяването след настинка
Още: Лекар: Никога не пийте тези 2 напитки на гладно, здравен съвет за деня, 17 декември
„Когато се появят симптоми на микроинсулт, първото нещо, което трябва да направите, е да повикате линейка. Преди пристигането на лекарите е необходимо да поставите пациента по-високо, да му осигурите достатъчен достъп до кислород, да разкопчаете дрехите му и да отворите прозореца. Ако пациентът почувства позив за повръщане, той трябва да наклони главата си настрани, за да осигури свободно освобождаване на повърнатото, да почисти устната кухина и да изчака пристигането на спешна помощ. След това, при пристигането му в болницата, лекарите ще установят причината за възникването на съдовия инцидент, след което ще предпишат лечение, което ще осигури на пациента нормален кръвоток и ще възстанови мозъчната функция“, казва д-р Балабанова.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Независимо от причината и хода на инсултите, те могат да се проявят:
- Общи церебрални симптоми: главоболие, гадене, повръщане, загуба или объркване на съзнанието, замаяност, психични разстройства, дезориентация, възбуда и др.
- Фокална неврологична симптоматика, която се определя от локализацията на лезията. Най-често срещаните симптоми:
- Слабост в крайниците и лицевите мускули, обикновено от едната страна: отляво или отдясно. Обикновено слабостта в ръката и крака не е еднакво изразена;
- Нарушения на чувствителността на лицето и тялото;
- Нарушения на говора: затруднение или невъзможност за спонтанна реч (моторна афазия), нарушено разбиране на устната реч (сензорна афазия), нарушена артикулация (дизартрия);
- Нарушен баланс и координация, често от тип хеми; увреждане или невъзможност за седене/изправяне/ходене;
- Нарушения на преглъщането и фонацията;
- Нарушения от страна на сетивните органи: влошаване или загуба на зрение, слух, загуба на зони (полета) на зрението и др.;
- Епилептични припадъци.
В бъдеще много пациенти развиват:
- Когнитивни нарушения: влошаване на паметта, вниманието, мисленето до развитие на деменция;
- Психични разстройства, включително депресия, емоционално-волеви разстройства и др.;
- Загуба на умения: ежедневни и професионални;
- Астенизация: обща слабост, бързо изтощение, забавяне на мисловните процеси, емоционална нестабилност.
Комбинацията и тежестта на симптомите е индивидуална за всеки пациент, така че възстановяването не е еднакво и се използват различни рехабилитационни методи.
Още: Лекар: Киви - как влияе на кръвната захар и подходящо ли е за диабетици
Още: Учени: Тези храни убиват кръвоносните съдове и вдигат кръвната захар
Лекар: Това са симптомите на "тих" инсулт
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист, както и балансираното хранене!