Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Това са най-добрите начини за предпазване от деменция

13 август 2024, 18:01 часа

Деменцията, свързана с възрастта, засяга около 15 процента от хората над 65 години и почти 50 процента от хората над 85 години. С естественото стареене влошаването на паметта и вниманието се увеличава постепенно в продължение на десетилетия. Но при някои неврологични разстройства и заболявания проблемите с паметта могат да се развият бързо: не говорим за години, а за месеци.

"Първите признаци на приближаване на деменция могат да бъдат отслабване на интереса към света около нас, намаляване на инициативата, социална, физическа и интелектуална активност. Лицето също изпитва пасивност, повишена зависимост от другите и желание да прехвърли отговорността за вземане на решения, свързани с финансови въпроси или домакинство, на съпруга и други близки хора. В допълнение, свързаният с възрастта спад в интелигентността е придружен от повишена сънливост през деня и вечерта. По време на разговор интересът и активността намаляват, а нишката на разговора често се изплъзва поради отслабване на вниманието. Често има депресивно настроение, повишена тревожност, склонност към самоизолация, кръгът от приятели е рязко ограничен", казва руският лекар Марина Долгушина.

Лекар: Това са първите признаци на предстояща деменция

Експертът дава и важни насоки за предпазване от деменция. 

Превенция на деменция

Превенцията е особено важна на ранен етап, когато ефективните интервенции могат да предотвратят или забавят появата на заболяването. На първо място, необходимо е да се намали рискът от церебрална исхемия: артериалната хипертония, сърдечната патология и захарният диабет трябва да бъдат лекувани своевременно.

"Един от най-достъпните и доста ефективни начини за предотвратяване на деменция е четенето на художествена литература. Този интелектуален процес се превръща в ефективен универсален треньор на паметта. В края на краищата, докато четете, е важно да не губите нишката на историята, да запомните имената на героите и последователността от събития и да запазите голямо количество информация за сюжета в паметта. Освен това говорим конкретно за книги, а не за вестници и списания, чийто текст е съставен за бързо четене в транспорта или докато чакате нещо и в такава лаконична форма, за да не натоварвате читателя. Това може да бъде класическа литература, детективска, историческа или романтична проза. Основното нещо е да си направите правило всеки ден да четете нещо от художествената литература", казва специалистът.

"Много често, за да „разклатите“ мозъка, експертите съветват да направите малки корекции в ход на вашите ежедневно дейности. Например отидете до магазин или някое добре познато място по нов маршрут. И също така включете разходки в парк или площад или вземете необичаен вид транспорт до район на града, който не сте посещавали от дълго време или който е претърпял значителни промени. В същото време е много полезно за паметта и настроението да гледате минувачите, сградите, парковете, паметниците, да четете табели и имена на нови улици. След като завършите пътуването, е добре да запомните колкото се може повече подробности за това, което видяхте като възможно. Всичко това е храна за ума и укрепване на паметта", казва още специалистът.

Свързаният с възрастта спад в интелигентността е придружен от повишена сънливост през деня и вечерта. По време на разговор интересът и активността намаляват, а нишката на разговора често се изплъзва поради отслабване на вниманието.

Слушането на музика, практикуването на хорово пеене или танци има положителен ефект върху запазването на паметта. Музиката има силно влияние върху пластичността на мозъка - способността, която позволява на човек безболезнено да се адаптира към променящите се условия, подобрява социалното поведение и когнитивните функции.

Изучаването на език, независимо дали е роден или чужд, също е отлично средство за превенция. В този процес новата информация трябва не само да се помни – тя трябва да се възпроизвежда устно и писмено. Това е сложен процес, в който участват огромен брой нервни клетки и се образуват много връзки между невроните в различни части на мозъка. 

Лекар: Това е безопасната доза кафе, която предпазва от деменция

Важно: Статията е с информативна цел и не замества балансираното хранене, както и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес