Сините сливи, синапеното семе, червените боровинки и райската ябълка имат бактерициден ефект и помагат за укрепване на имунитета през студения сезон. Това споделя руският лекар д-р Марина Макиша, диетолог и член на Националната асоциация на диетолозите и специалистите по хранене.
4-те най-добри храни за имунитета
Сините сливи съдържат калиев хидротартарат, който има бактерициден ефект. Затова този сушен плод в миналото често се е добавял към каймата, за да се удължи трайността й, отбелязва диетологът.
„Ако добавите сини сливи към каймата, освен че тя ще издържи по-дълго, ще обогатите продукта и със здравословни диетични фибри“, обяснява експертът.
Можете да ядете само шепа сини сливи през деня, за да се предпазите от вирусни заболявания и настинки. 3-4 парчета сини сливи и чаша кефир ще бъдат отличен вариант за закуска с бактерицидни свойства.
Този плод е най-добър за имунитета и червата на хората над 65 години
Друг полезен продукт с бактерициден ефект е синапеното семе. В него, както и в лука и чесъна, има фитонциди, които потискат развитието на бактерии и вируси в организма, допълва специалистът.
„Преди три хиляди години неслучайно тази подправка често се сервираше с риба, включително и за да я дезинфекцираме, за да бъде по-малко опасна от различни бактерии“, каза диетологът.
Червените боровинки също имат бактерицидни свойства. Съдържа фенолни съединения, които помагат на организма да се бори със стафилококус ауреус, посочва д-р Марина Макиша.
Именно Staphylococcus aureus много често причинява различни усложнения на настинки, инфекциозни заболявания, които възникват в резултат на ТОРС.
Експертът пояснява, че наличието на жълти храчки означава наличието на бактериална инфекция. Често това е Staphylococcus aureus. И боровинките помагат в борбата с този патоген.
Освен това червените боровинки съдържат различни проантоцианидини, които пречат на бактериите да се прикрепят към лигавиците и да се размножават активно, казва диетологът.
„Този плод съдържа и различни органични киселини: хлорогенна, бензоена, оксалова и други, които са добър консервант. Неслучайно различни продукти са ферментирали и мариновани преди това в сок от червени боровинки. Органичните киселини имат и известен бактерициден ефект“, подчертава специалистът.
Друг сезонен и много полезен продукт по отношение на бактерицидния ефект е райската ябълка.
Стягащият ефект се дължи на наличието на танини в продукта. Това са вещества, които имат противовъзпалителни, заздравяващи раните свойства и бактериостатичен ефект, тоест не позволяват на бактериите да се размножават. За целта трябва да се консумира стипчива райска ябълка, тъй като с узряването на плода количеството на танините намалява и той губи тези свойства.
Още: Това е най-добрият зеленчук за холестерола и имунитета на възрастните хора
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!