Руският диетолог д-р Александра Новикова разкри коя е най-вредната риба – нейната консумация може да причини хранително отравяне.
Най-вредната риба
„Колкото по-голяма е тази риба, толкова повече натрупва в себе си метали като живак, олово, арсен, кадмий. Особено опасни са хищниците, които ядат малки риби. Това са например едроок тон, марлин, кралска скумрия, акула, риба меч. Съдържат рекордно количество живак“, предупреждава лекарят.
Освен това пангасиусът и тилапията са опасни.
„Тези риби живеят в мръсни води, хранят се с боклук и освен тежки метали натрупват отрови и токсини“, споделя д-р Новикова.
Пържена риба с хрупкава коричка - това са триковете, които всяка домакиня трябва да знае
Прекаляването с тази храна не е здравословно, в идеалния случай не трябва да надвишава 100 грама два пъти седмично. Нищо няма да се случи, ако по някаква конкретна причина увеличите приема на тези риби на седмична база, но просто трябва да имате предвид, че не може да поддържате тази динамика дълго време.
Тези риби съдържат високи дози живак и метилживак , замърсители, които се натрупват в морската вода в резултат на замърсяване от човека или наличието на вещество в природата. Консумацията им се свързва със следните негативни ефекти:
- По време на бременност и кърмене увеличаването на тази храна може да причини неврологични увреждания на плода.
- Може да причини нежелани заболявания, ако се консумира сурова. Японската култура консумира много суши или сашими и ако не е предварително замразено поне 48 часа, е истинско.
- Повишава кръвното налягане и причинява хипертония – не се препоръчва на пациенти с хипертония.
- Недобре сготвени те може да пренесат салмонелоза, затова ако се консумират сурови, трябва предварително да се почистят от ларви или паразити, а това се постига чрез добро сваряване или предварително замразяване.
- Прекомерни нива на живак - те могат да причинят тежка токсичност в тялото и да увредят белите дробове, нервната система, имунната система, да увредят храносмилателната система и да причинят увреждане на кожата, бъбреците и очите.
- Високото съдържание на натрий повишава кръвното налягане и това може да причини инсулти.
- Много видове са застрашени поради консумация от човека, стана модерно да се консумират ястия като тартар от риба тон, суши или сашими, което прави риболова масов. По-специално червеният тон е застрашен.
Консервираните риби тон съдържат повече натрий, така че консумацията им може да причини високо кръвно налягане.
Имайте предвид, че олиото в консервите е необходимо за поддържането им в добро състояние, но тези мазнини осигуряват ненужни калории и усложняват борбата ни с наднорменото тегло или понижаването на холестерола.
Още: Лекар: Тази евтина риба е най-полезна за мозъка
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.