Всеки знае, че яденето на плодове и зеленчуци е полезно за здравето - но това важи ли и за диабетиците. Тези храни съдържат важни витамини, минерали и фибри и намаляват риска от развитие на злокачествени новообразувания, сърдечни заболявания, инсулти и затлъстяване.
Повечето плодове и зеленчуци имат нисък или среден гликемичен индекс, така че не повишават нивата на кръвната глюкоза в сравнение с други храни, съдържащи въглехидрати, като бял или пълнозърнест хляб и сладкиши. Според руския лекар д-р Елена Соломатина зелените банани са по-здравословни от зрелите, най-вече за хората с диабет.
Зелени банани при диабет
Диетологът пояснява, именно тези плодове са за предпочитане при коментираното заболяване, тъй като те са най-малко сладки. Според специалиста зелените банани са много полезни, особено за хората с коментираното заболяване, тъй като съдържат най-малко захар и по-малко повишават нивата на кръвната захар.
Ендокринолог: Това е най-полезният хляб за диабетиците
Д-р Соломатина отбелязва, че колкото по-зрял и по-сладък е бананът, толкова по-висока е концентрацията на захари и гликемичният индекс. След консумацията на такъв плод съдържанието на глюкоза в кръвта се увеличава значително. Тялото започва интензивно да произвежда инсулин. За да се поддържа здравето, диетологът съветва да се избягват подобни колебания в глюкозата и инсулина.
Експертът уверява, че зелените банани съдържат и микроелементи като калий и магнезий, които са много важни за поддържането на сърцето и кръвоносните съдове.
Например, калият може да предотврати отоци, да укрепи сърдечния мускул, а магнезият причинява отпускане на съдовата стена и понижава кръвното налягане.
Освен това зелените банани, подобно на жълтите, съдържат много витамини от група В, необходими за правилното функциониране на мозъка.
Увеличаването на консумацията на плодове се препоръчва за първична профилактика на много хронични заболявания, включително диабет тип 2. При това заболяване се препоръчва да се ядат всякакви плодове, но с някои ограничения.
Плодовете се различават един от друг според гликемичния си индекс (GI):
- висок GI (60-70) - пъпеш, банани, грозде, стафиди;
- среден (47-59) - сини сливи, боровинки, грейпфрут;
- нисък ГИ (34-46) - ябълки, круши, портокали, праскови, сливи, кайсии, ягоди;
Най-полезни са цариградско грозде, ананас, авокадо, червени боровинки, праскови, лимони, тъмни плодове (особено боровинки), череши, грейпфрути, круши, ябълки, къпини, малини, мандарини, пъпеши, кайсии, папая, портокали, касис, ягоди, череши, боровинки.
Някои от препоръчаните плодове могат да варират значително по отношение на гликемичния си индекс в зависимост от сорта и условията на отглеждане. Затова си струва да проверявате след всяко хранене дали плодът е повлиял на повишаването на нивата на кръвната захар. За целта всеки пациент, който е диагностициран с диабет, трябва да води дневник и щателно да записва в него всички храни и ястия от диетата си.
Още: Лекар: Дори диабетиците трябва да ядат този сладък летен плод
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!