В списъка с продукти, които имат благоприятен ефект върху функционирането на сърдечно-съдовата система и нивата на холестерола, един вид риба е на водеща позиция. Ендокринологът от най-висока категория, диетологът д-р Елена Сюракшина споделя кой е този продукт и как консумацията му влияе на тялото.
Най-полезната риба за холестерола
„Плаките по стените на артериите ще се разтворят - тази риба помага за понижаване на холестерола и триглицеридите - рисковете от сърдечно-съдови заболявания ще бъдат максимално намалени, ако тя се консумира редовно“, казва лекарят и допълва, че става въпрос за камбала.
Тази риба е богата на хранителни вещества, които влияят положително върху работата на сърцето. Тези хранителни вещества включват селен, ниацин, магнезий и омега-3 мастни киселини.
Защо трябва да се яде риба всеки ден?
Омега-3 мастните киселини намаляват нивата на триглицеридите. Но HDL холестеролът, от който тялото се нуждае, напротив, се увеличава. В допълнение, това вещество предотвратява образуването на кръвни съсиреци и нормализира кръвното налягане.
Ниацинът или витамин B3 също се бори с „лошия“ холестерол. Селен - намалява риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Факт е, че селенът забавя оксидативния стрес и спира възпалителните процеси. А това от своя страна предотвратява образуването на плаки по стените на артериите.
Камбала е източник на магнезий за тялото. Този елемент влияе върху функционирането на сърдечния мускул и контролира кръвното налягане.
"Както вече споменахме, камбалата е богат източник на селен. Селенът е мощен антиоксидант, който предпазва клетките от увреждане. Освен това експертите свързват богатата на селен диета с активна имунна система. Докато дефицитът на този елемент може да повлияе негативно на функционирането на имунните клетки", казва още д-р Сюракшина.
Вредна ли е рибата камбала и за кого е противопоказана?
"На първо място, разбира се, камбалата е забранена за консумация от хора, страдащи от индивидуална непоносимост и алергични реакции към морски дарове. Камбала също е забранена при заболявания като хепатит и някои заболявания на стомашно-чревния тракт в острата фаза", казва специалистът.
Лекарят допълва, че трябва да консумирате камбала с повишено внимание по време на бременност и кърмене, тъй като всеки вид риба е потенциален алерген.
"Що се отнася до пушената и осолена камбала, експертите не я препоръчват за деца, бременни и кърмещи жени, както и хора, страдащи от хипертония, заболявания на сърдечно-съдовата система и патологии на бъбреците и черния дроб", допълва лекарят.
Това е най-добрата риба за здрав сън и сваляне на холестерола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!