Цинкът е един от най-важните минерали за човешкото тяло. Заради небалансираната диета и съвременния начин на живот той често е в дефицит в човешкия организъм.
Дефицит на цинк - симптоми
Руският лекар д-р Ирина Дворкина изброява симптомите, които го издават - те включват нарушен растеж при деца, бавно заздравяване на рани, загуба на коса, кожни проблеми и податливост към инфекции. Всички те могат да показват цинков дефицит в организма.
В допълнение, липсата на този полезен елемент може да доведе до загуба на апетит, влошаване на усещането за вкус или мирис.
Какъв елемент ви липсва, ако страдате от косопад, нервност или треперене
Експертът подчертава, че горните симптоми могат да показват други патологии в тялото, така че професионалната оценка на здравето е важна.
Някои фактори могат да попречат на усвояването на коментирания минерал в тялото. Високият прием на диетични фибри (фибри), прекомерните количества калций, желязо или фитати, открити в пълнозърнестите храни и бобовите растения, могат да попречат на усвояването на минерала. Пиенето на алкохол и някои лекарства, като диуретици или антиациди, също могат да повлияят на нивата на коментираното хранително вещество.
Ролята на цинка в човешкото тяло
Този минерал действа като катализатор за повече от 300 ензима и по този начин помага за изпълнението на различни функции.
Играе ключова роля в синтеза на ДНК и протеини, необходими за растежа и развитието на тялото, особено по време на периоди на бързо делене на клетките, като ранна детска възраст и юношество.
Поддържа здравето на имунната система чрез регулиране на производството и функцията на имунните клетки.
Участва в заздравяването на рани, поддържане целостта на кожата и вкусовите и обонятелни рецептори.
Дефицитът му може да има отрицателни ефекти върху когнитивните способности и психичното здраве.
Препоръчителен дневен прием на цинк според възрастта
Препоръчителният дневен прием на цинк за хората варира в зависимост от възрастта, пола и начина на живот:
- Деца (2-11 години): приблизително 8,4-10,4 mg/ден.
- Юноши (12-19 години): приблизително 10,7 mg/ден.
- Възрастни (19 и повече години): 11 mg/ден за мъже и 8 mg/ден за жени.
- Бременни жени (20-40 години): Средният прием на цинк е 12,4 mg/ден само от храна или 22,7 mg/ден от храна и добавки.
Важно: Това са общи насоки; индивидуалните нужди може да варират в зависимост от вашето здраве, диета и начин на живот. Ако имате някакви притеснения или въпроси относно приема на цинкови добавки, най-добре е да се консултирате с вашия лекар или сертифициран диетолог.
Храни, в които този минерал се съдържа
Съдържа се в бобовите храни, тиквеното семе, спанак, гъби, месо, овесени ядки, морски дарове.
Oще: Тази добавка намалява риска от тежко протичане на грип с почти 90%
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.