Инсултът понякога протича в атипична форма и остава незабелязан. Това споделя руският невролог д-р Олга Голубинская. Експертът обръща внимание на факта, че невинаги мозъчният удар е събитие, което е придружено от определено състояние и специфични симптоми, които позволяват да го разпознаете.
Симптоми, които издават прекаран инсулт
„Силно главоболие, загуба на съзнание, нарушение на паметта, нарушение на говора, асиметрия на лицето, парализа на ръцете са типични, но не единствени признаци на инсулт. Много зависи в коя област на мозъка е нарушено кръвообращението“, уточнява лекарят.
Учени: Хората с тази кръвна група са с най-висок риск от ранен инсулт
В допълнение, симптомите на мозъчния инцидент се определят от степента на кръвоизлив в мозъка. Тя може да бъде минимална: в този случай човек, дори да изпитва известен дискомфорт, няма да разбере, че това е мозъчен удар. Според д-р Олга Голубинская човек може да прекара “на крака” мозъчен удар и дори да не разбере за състоянието си.
„Ако кръвоизливът е с минимално количество кръв или кръвта в малките съдове се е съсирила, човек може да прекара удара на крак със симптоми като леко главоболие, умора, слабост в ръката“, пояснява лекарят.
Неврологът предупреждава, че епилептичните припадъци, които се появяват при хората, също могат да бъдат признак на мозъчен удар.
“Те също невинаги са типични и не протичат с проява на характерни конвулсии. Така че пациентът може да има усещане, че му е прилошало и е припаднал. Или може да “замръзне” за известно време, гледайки в една точка”, казва неврологът.
Д-р Голубинская добавя, че "класически" симптоми на мозъчен удар се наблюдават в случаите, когато е засегната дясната или лявата средна мозъчна артерия. Когато патологията засяга тилната, фронталната или темпоралната част, могат да се появят атипични симптоми - например под формата на внезапни проблеми със зрението.
Експертът подчертава, че всякакви неочаквани неврологични симптоми, които не са се появили преди това, са сериозна причина за консултация с лекар, дори ако човек изглежда се е възстановил след появата им.
Рискови фактори
Съвременният начин на живот, нездравословното хранене, лошите навици могат да причинят мозъчен удар.
Появата му се провокира от следните рискови фактори:
- атеросклероза;
- пушене;
- хипертония;
- захарен диабет;
- алкохол;
- лекарства;
- наднормено тегло;
- заседнал начин на живот;
- напреднала възраст;
Вероятността от мозъчен удар е по-висока при тези, които вече са прекарали това заболяване преди няколко години. Повтарящите се инсулти се понасят много по-трудно.
Лекар: Инсултът удря най-често на тази възраст
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.