За да се отървете от киселините, трябва да ядете овесени ядки, кус-кус и кафяв ориз, съобщава руският лекар д-р Владимир Попов.
Храните, които ще ви избавят от киселините
На първо място експертът препоръчва да се обърне внимание на пълнозърнестите зърнени култури - овесени ядки, кус-кус, кафяв ориз, моркови, цвекло, тиквички, аспержи, броколи, зелен фасул, некисели плодове. Високото им съдържание на фибри ви кара да се чувствате сити за дълго време и ви помага да избегнете преяждането, което може да причини киселини. Алкалните храни също помагат за неутрализиране на стомашната киселина: карфиол, пъпеш, банани, ядки.
Помага или пречи ракията при киселини?
Ето и храните, които причиняват киселини, според лекаря:
- Храни с високо съдържание на мазнини, сол или подправки: тлъсто месо, бекон, бързо хранене, чипс, пица, пушени колбаси, люти подправки, сосове, кетчуп;
- Цитрусови плодове, кисели зеленчуци и плодове;
- Черно кафе, газирани и алкохолни напитки;
- Чесън, лук, хрян;
- Шоколад, сладкиши;
Необходимо е да се придържате към балансирана диета, съдържаща витамини и минерали. Калорично съдържание не по-малко от 2100 kcal. Храненето трябва включва следните ястия,според експерта:
- нискомаслено ферментирало мляко;
- постно месо;
- ронлива каша;
- сладки плодове;
- крутони от бял хляб;
- яйчен белтък;
- пюрирани супи;
- варени зеленчуци;
Масло, докторска наденица, мед и рохки яйца са разрешени в малки количества. Ядат се, ако няма непоносимост. Полезни са сокът от картофи и орехите - те ще помогнат за намаляване на стомашната киселинност. Млякото е най-добре да се консумира разредено в каша или чай. Козето е по-здравословно, облекчава киселините. Яденето на банан или круша сутрин също ще помогне за предотвратяване на киселини.
Основният принцип на организиране на диета е честота на хранене. Дробното хранене е предназначено да осигури равномерно натоварване на всички органи на стомашно-чревния тракт и да избегне повишено налягане в коремната кухина. Приемът на храна се извършва 5-6 пъти през деня и не повече от 1 път на 3 часа. Прекомерните порции храна разтягат възпалената лигавица на стомаха, нарушават нейните процеси на кръвообращение, нараняват я и водят до дистрофия и изтъняване.
Защо не трябва да пиете прясно мляко при киселини?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!