Една ядка може да засити глада до 12 часа. Руският диетолог д-р Екатерина Стасюк споделя, че фъстъците бързо засищат глада и ви дават усещане за ситост за дълго време.
Други ползи от фъстъците
Те съдържат ненаситени мазнини, витамин Е, полифенол, биотин, мед, манган, фосфор, магнезий и фибри. Фъстъците са отличен антиоксидант, който има положителен ефект върху дейността на жлезите с вътрешна секреция, нормализират работата на стомашно-чревния тракт и намаляват риска от развитие на сърдечни заболявания, нормализират нивата на кръвната захар.
Учени: Това е най-добрата ядка за червата
„Фибрите имат благоприятен ефект върху храносмилането, ускоряват появата на чувство за ситост и абсорбират токсичните вещества. Фъстъците или фъстъченото масло могат да намалят глада до 12 часа“, допълва експертът.
Това тяхно свойство се дължи на високото съдържание на мазнини, протеини и фибри.
"Но не бива обаче да се увличате по фъстъчените ядки. Те са доста висококалоричен продукт. В 100 гр фъстъци има 552 ккал. Препоръчителният дневен прием е 25-30 гр неовкусени фъстъци (без сол и захар).
Флавоноидите, съдържащи се в смлените ядки, подобряват кръвотока в мозъка с 30%, което значително намалява риска от инсулт.
Фъстъците са богати и на фитостероли, които блокират усвояването на холестерола от храната, така че консумацията на този продукт намалява риска от камъни в жлъчката. В допълнение, фитостеролите намаляват растежа на различни видове рак, като рак на белия дроб, стомаха, яйчниците, простатата, дебелото черво и рак на гърдата.
"Освен това, поради химичния си състав, фъстъците имат благоприятен ефект върху работата на сърцето и кръвоносните съдове. Хората, които консумират този продукт 5 пъти седмично, са по-малко податливи на диабет, сърдечни заболявания и рак", казва лекарят.
Фолиевата киселина, съдържаща се във фъстъците, насърчава обновяването на клетките. И голям брой антиоксиданти, включени в тази култура, предпазват клетките на тялото от влиянието на вредните свободни радикали.
Фъстъците съдържат още една много важна и полезна за организма аминокиселина – аргинин. Тя участва в образуването на азотен оксид, който разширява кръвоносните съдове и съответно понижава кръвното налягане. Те са една от най-добрите храни в терапевтичната диета на пациенти с хипертония.
Учени: Тази ядка вреди на черния дроб
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!