Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри защо подсладителите са вредни за диабетиците

13 август 2023, 12:07 часа

Храните с висок гликемичен индекс причиняват дисрегулация на кръвната захар при диабетиците, така че са разработени алтернативи за безопасно ограничаване на желанието за сладко - заместителите на захарта. Но нови доказателства сочат, че някои от тези заместители могат да причинят гликемични промени в червата, споделя руският лекар д-р Антонина Гуреева.

Вредата от подсладителите 

"Подсладителите се препоръчват широко за хора с диабет, тъй като се твърди, че не нарушават нивата на кръвната захар. Те се предлагат в няколко разновидности, някои от които са двеста пъти по-сладки от захарта. Противно на общоприетото схващане, нови доказателства сочат, че един вид подсладител може да причини промени в червата, които впоследствие могат да променят нивата на глюкозата в кръвта“, казва ендокринологът Антонина Гуреева.  

„Тези промени са довели до последващи промени, за които се смята, че влияят на гликемичните реакции при хората. Некалоричните подсладители може да са един от начините за намаляване на общия прием на въглехидрати и калории, ако ги замените с хранителни подсладители като захар“, добавя експертът.

Ендокринолог разкри дали диабетиците могат да пият алкохол

Тези изкуствени подсладители често се използват в храни и напитки с етикет „без захар“ и „диетични“:

  • газирани напитки
  • плодови сокове
  • желирани бонбони
  • кисели млека
  • дъвки

"При субекти, консумиращи некалорични подсладители, можем да открием много отчетливи промени в състава и функцията на чревните микроби и молекулите, които те освобождават в периферната кръв", споделя д-р Гуреева.

"Това изглежда предполага, че чревните микроби в човешкото тяло са доста чувствителни към всеки от тези подсладители", допълва специалистът.

Последното проучване на Американския колеж по кардиология доказва, че изкуствено подсладените напитки могат да предизвикат сърдечно-съдови заболявания. Наблюдението е продължило от 2009 до 2019 г., като в него са участвали общо 104 760 души. Те са били разделени на три групи въз основа на това, което пият най-много: обикновени сладки напитки, газирани напитки с неестествени подсладители или вода и чай без захар. Още три години по-късно в първите две групи са открити 1379 души с признаци на сърдечно-съдови заболявания, за разлика от третата група, където няма толкова рязък скок в броя на кардиологичните пациенти.

Експертът допълва още, че фруктозата се абсорбира по различен начин и не предизвиква инсулинов отговор, а всички останали естествени алтернативи на захарта влияят на производството на инсулин в тялото. Захарта има ГИ 70, кокосовата захар - 35, медът, в зависимост от вида, около 60, сиропът от йерусалимски артишок - 16.

Още: Лекар: Дори диабетиците трябва да ядат този сладък летен плод

Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес