Алкохолът е вреден, консумиран по всяко време, но според руския диетолог д-р Дария Гавриленко той е най-коварен през есента и определено трябва да се откажете от консумацията му в този период. Причината за това е, че тялото се адаптира към смяната на сезоните и освен това се нуждае от повече витамини и хранителни вещества за укрепване на имунитета.
Вреда от алкохола
„С настъпването на студеното време човешкото тяло започва да се адаптира към променящите се климатични условия. Кръвоносните съдове под въздействието на атмосферното налягане се свиват или разширяват - през есента, както знаете, скоковете на налягането се случват особено често“, казва експертът.
4 неща, които ще се случат с тялото ви, ако спрете алкохола за 1 месец
„На първо място, хората с проблеми с кръвообращението страдат от променливото време. Промените причиняват по-големи увреждания на съдовете на мозъка - ако възникне повреда в този орган, тогава всички останали системи "се разпадат", казва д-р Гавриленко.
В периодите на така наречената метеоневроза се появяват главоболие, световъртеж, раздразнителност, ускорен пулс, втрисане и проблеми с храносмилането.
Според специалиста, за да облекчите състоянието в този момент, трябва да избягвате претоварване - както физическо, така и емоционално. Човек може да си помогне, като се откаже от тежка храна, алкохолни и други напитки, които стимулират нервната система.
Поради консумацията на алкохолни напитки човек започва да спи по-лошо, а при безсъние метеочувствителността се проявява три пъти по-силно.
Лекарят подчерта важността на правилното хранене през есенно-зимния период. Най-добре е да се храните на малки порции, но често - 4-5 пъти на ден. Трябва да добавите към диетата си лимони, шипки, киселец, масло, яйца и касис. Тези продукти са източници на витамини А, С и Р, които имат благоприятен ефект върху функционирането на нервната и сърдечно-съдовата система.
В развитите общества тенденцията за отказване от алкохолните напитки набира популярност. Това се свързва сс разбирането, че злоупотребата с тях създава повече проблеми, отколкото носи удоволствие.
Развитието на тенденцията се улеснява от насърчаването на здравословния начин на живот. А също и нови хранителни продукти. Да вземем за пример безалкохолна бира.
Лекарите смятат, че ако спрете да пиете алкохол, може да се появят „странични ефекти“. Но те трудно могат да се нарекат отрицателни. „Последствията“ са по-скоро положителни, пояснява още експертът.
Първото се свързва с подобряване на съня. Алкохолните напитки често се приемат като успокоително.
„Вероятно ще изпитате фрагментиран сън, безсъние или евентуално по-сериозни проблеми със съня. Това се естествени първоначални реакции от първоначалното пречистване на организма. Но след това сънят се подобрява“, казва експертът.
Още: Лекар разкри за колко време черният дроб се възстановява след отказ на алкохола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!