Сезонът на мандарините започна - децата ядат този плод с удоволствие, а някои възрастни дори си позволят да консумират по 1 кг на ден. Но все пак не трябва да се увличате, съветва руският диетолог Дария Масленкова.
Какво ще се случи с тялото ви, ако изядете 1 кг мандарини?
“Ако се увлечете и ядете твърде много мандарини, може да развиете т. нар. псевдоалергична реакция - кожни обриви, подобни на алергичните. Възможен сърбеж. Това се обяснява с приема на големи количества фруктоза, лимонена и аскорбинова киселина в организма”, предупреждава доктор Дария Масленникова.
Лекар разкри какво се случва с кръвта ни, когато ядем мадарини
При псевдоалергичната реакция, за разлика от истинската алергия , голямо значение има количеството приета храна - колкото по-голямо е то, толкова по-ярки са проявите, уточнява лекарят. В този случай трябва да се откажете от мандарините за известно време, а антихистамините ще ви помогнат да се справите със сърбежа.
Предозирането с мандарини може да доведе до пожълтяване на кожата.
“Тези оранжеви плодове съдържат бета-каротин, което придава на плода весел оранжев цвят. За щастие, за развитието на каротинова жълтеница наистина трябва да ядете много ярко оцветени плодове“, уточнява лекарят.
Между другото, в морковите, мангото, кайсиите и портокалите също има много бета-картотин.
Как да ядем мандарини правилно?
Лекарят редупреждава, че цитрусите не трябва да се ядат, ако сте много гладни и не сте яли нищо дълго време.
„Не яжте мандарини в големи количества на празен стомах - лимонената и аскорбиновата киселина могат да повишат апетита и да допринесат за обостряне на гастрит или пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника“, обобщава д-р Масленникова.
Какви са ползите от мандарините?
Те съдържат витамин С,който играе важна роля в поддържането на имунитета и заздравяването на рани. Той също така стимулира превръщането на холестерола в жлъчни киселини, което намалява нивата му в кръта. Витамин С също така насърчава производството на колаген, усвояването на желязото и участва в активирането на витамините от група В.
„Витамините от група В могат да помогнат за справяне с безпокойството и стреса, тъй като имат положителен ефект върху нервната система“, уточнява експертът.
Мандарините също съдържат витамин А , който е необходим за зрителната острота и защитата на лигавиците.
“Много полезна е и кората на плода. Етеричните масла в нея спомагат за добрия сън“, обяснява Дария Масленникова.
“Белите нишки под кората на мандарината съдържат флавоноида нобилетин. Има изразен противовъзпалителен ефект и защитава организма от излишните свободни радикали и предотвратява оксидативния стрес. Освен това, мандарините, както всички плодове, съдържат фибри. Тенасърчават растежа на полезните бактерии и подобрява чревната подвижност”, казва експертът.
Още: Ендокринолог разкри по колко мандарини могат да се ядат на ден
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!