Внезапната или постоянна промяна в обичайната телесна миризма може да е признак на сериозно заболяване и не трябва да се пренебрегва. Руският лекар д-р Тамара Илинская разкри какво издава това.
Експертът припомня, че миризмата на тялото на всеки човек е уникална, както пръстовите му отпечатъци. Когато миризмата стане различна, причината за това може да бъде патологичен процес, протичащ в тялото.
Промяна в миризмата на тялото - какви заболявания издава
„Необичайните промени в миризмата на тялото могат да бъдат признак за здравословни проблеми“, споделя лекарят.
Студени ръце - лекар разкри какви заболявания издава това
Доктор Илинская отбелязва, че на първо място трябва да бъде тревожна рязка промяна в обичайния аромат, която не е свързана с обстоятелствата в начина на живот - стрес, различен климат, консумация на нови продукти и т.н. В допълнение, постоянните промени, които не изчезват дълго време, не могат да бъдат пренебрегнати.
Диабет - броят на диабетиците расте навсякъде. 90% от тях страдат от диабет тип 2, който обикновено се причинява от заседнал начин на живот и неправилно хранене. Основните му симптоми включват внезапна загуба на тегло, често уриниране (особено през нощта), чувство на постоянна умора, замъглено зрение.
„Промяната в миризмата на тялото може да е признак на диабетна кетоацидоза, опасно усложнение на диабета, причинено от липса на инсулин", казва лекарят.
Лекар: Сиренето е най-вредно за хората с тези заболявания
Диабетната кетоацидоза се характеризира с учестено и дълбоко дишане, оставяйки миризмата на гнила ябълка поради наличието на летлив ацетон в издишания въздух “, информира д-р Илинская.
Бъбречна недостатъчност - в този случай бъбреците престават да се справят с функцията за филтриране на кръвта, което увеличава съдържанието на вредни елементи в нея. Според специалиста при болни хора, поради натрупване на токсини в кръвта, може да се появи миризма на амоняк.
Заболявания на черния дроб - когато този орган спре да работи правилно, токсините и други вредни вещества се натрупват в урината, потта и дъха. След това те се отделят през потните жлези - това може да създаде ефект на миризма на белина.
Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат хляб
Лекарят споделя, че съществуват доказателства, според които, дъхът на хора с тежко чернодробно заболяване може да мирише на плесен, чесън или развалени яйца.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!