Лекарите са съгласни, че ядките изобилстват от ползи, като отбелязват, че са богати на алфа-линоленова киселина (ALA) – вид есенциална омега-3 мастна киселина – и че имат противовъзпалителни свойства.
Вижте още: Учени от Оксфорд разкриват: Гълъбите в града са пълни с устойчиви на антибиотици бактерии
Яденето на ядки поддържа здравето на няколко системи в тялото ви, включително сърдечно-съдовата, стомашно-чревната и ендокринната система. Ядките подпомагат здравето на червата и мозъка, а тяхната противовъзпалителна способност намалява риска от рак – казва нефрологът д-р. Чидози Одигве.
Лекар по затлъстяване, д-р. Джени Станфорд посочва, че омега-3 мастните киселини в орехите могат да подобрят холестерола, а антиоксидантите намаляват оксидативния стрес. Освен това тя добавя, че орехите съдържат фибри и допринасят за когнитивните функции.
Въпреки това, ядките могат да бъдат опасни за определена популация – такава, която включва приблизително един на всеки седем възрастни.
Става дума за хора с бъбречни заболявания.
"Признаците на бъбречно заболяване включват често уриниране, суха кожа, кървава или пенлива урина, мускулни крампи и подути крака. Ако забележим тези признаци, важно е да отидем на лекар възможно най-скоро. Той може да направи изследване на кръв и урина, което е единственият начин да разберем дали имаме бъбречно заболяване" – казва д-р Одигве.
Всъщност д-р Одигве иска да обясни, че не всички пациенти с бъбречни заболявания трябва да избягват или ограничават консумацията на ядки.
Вижте още: Учени: Ето какво се случва с кръвното ви налягане, когато пиете вода от пластмасова бутилка
"Само пациенти с хронично бъбречно заболяване (ХБН) в напреднал стадий, както и пациенти на диализа, трябва да ограничат, ако не и напълно да избягват консумацията на ядки", каза д-р. Одигве.
Ядките са богати на две хранителни вещества, които могат да бъдат токсични, ако се консумират в големи количества: фосфор и калий.
Дори и да не се консумират в големи количества, бъбреците на хората с ХБН не могат да преработват добре калия и фосфора, което е проблем.
"Ключовото тук е, че бъбреците помагат да се поддържат нивата на фосфор и калий под контрол. Въпреки това, пациентите с напреднало хронично бъбречно заболяване, за съжаление, нямат този лукс, така че те са изложени на висок риск от прекомерно високи нива на тези два елемента" - обяснява д-р. Одигве.
Но това е само едно от притесненията
"Орехите и бадемите също съдържат оксалати, които могат да причинят камъни в бъбреците, ако се консумират в големи количества. Пациентите с хронично бъбречно заболяване трябва да обърнат внимание на диетата си, за да контролират заболяването", отбелязва д-р Станфорд.
Въпреки това, освен за тази специфична група хора, орехите са добра закуска или добавка към салата. Доктор Одигве ги препоръчва на всички останали, защото ползите от орехите са огромни.