Случва се някои от нас да открият тъмни ивици върху или под ноктите си. Дефектите в нокътната плоча показват патологични процеси, които се случват в тялото, или показват увреждане на нокътната плоча след маникюр, педикюр, нараняване.
Нека ви разкажем по-подробно защо се появяват черни ивици по нокътя.
Ноктите могат да разкажат много за здравето на човек.
Гладка нокътна плоча, без вдлъбнатини, черни и бели ивици, е доказателство, че тялото има достатъчно витамини и минерали, но черните ивици по ноктите на ръцете или краката се появяват с причина.
Черни ивици по ноктите: опасни или не, дали е необходимо да се лекува и как да го направите?
Ноктите проникват през тънки капиляри, така че всички вътрешни смущения се отразяват в тях. Ивиците, които изглеждат като трески, са кръвоизливи в меките тъкани, които се виждат през нокътя. Освободената кръв бързо се окислява и потъмнява, изглежда като ясна линия - треска.
Има много причини за появата на черни ивици по ноктите, вероятно дори не можете да си представите колко опасно е това.
Гъбичките са най-вероятната причина за черни ивици по ноктите. Гъбичките са по-чести по ноктите на краката, но могат да се разпространят и по ръцете, ако не се лекуват навреме.
Черните ивици по ноктите могат да бъдат признак на микоза. Успоредно с това човек усеща сърбеж, зачервяване и други симптоми. Гъбичките се появяват при хора със слаб имунитет, както и при тези, които са се заразили с него на обществени места с висока влажност и висока температура (бани, сауни). В този случай без консултация с дерматолог не може да се направи.
Заболявания на стомашно-чревния тракт, например язва, колит, гастрит. След подходящо третиране черните ивици трябва да изчезнат.
5 причини да не си слагате изкуствени нокти никога
Трихинелоза или хелминтна инфекция.
В допълнение към черните ивици по нокътната плоча се появяват и други симптоми: диария, главоболие, фотофобия, треска и др.
Автоимунни заболявания.
Става дума за диабет, ревматоиден артрит, псориазис, лупус еритематозус и др. Промяната в цвета на нокътната плоча се причинява от нарушение на кръвния поток в съдовете.
Някои заболявания на сърдечно-съдовата система, например прогресираща инфекция на сърдечния мускул, анемия, инфекциозен ендокардит.
Характерни черни ивици се появяват по краищата на ноктите на палците също при нарушаване на кръвообращението.
Поднокътният меланом е злокачествен тумор.
Известно време след появата на черна ивица под нокътната плочка може да тече ихор, кожата около нокътя да набъбне.
Лекарствата (антибиотици от семейството на тетрациклините) могат да доведат до появата на черни линии по ноктите, но в този случай те се виждат на всеки нокът.
Хормоналната терапия, особено по време на менопауза или бременност, и приемането на КОК също могат да причинят черни ивици по ноктите.
Ето какво може да каже цветът на ноктите ви
Неправилно хранене.
Тези, които обичат да ядат месо със средно рядка кръв, може да имат черна мрежа на ноктите си.
Злоупотребата с алкохол се отразява негативно на функционирането на целия организъм, включително външния вид. По ноктите се появяват черни ивици, наподобяващи трески. Дефицит на витамини, а именно А, В, С и D. Най-често срещаме авитаминоза през есента, зимата или ранна пролет.
Често черни ивици по ноктите на ръцете или краката се появяват след лошо подрязана кутикула или в случай на манипулации с лошо дезинфекцирани инструменти.
Механични повреди.
Дори лек натиск или натъртване причинява образуването на тъмни ивици под нокътя. Те са наситено черни, синкави или на места с червеникав оттенък, нямат ясно очертани граници. С обновяването на нокътната плочка черните ивици трябва да изчезнат, понякога нокътят може да падне напълно.
Възрастови промени.
На определена възраст човек започва естествено да деформира ноктите, те се удебеляват, потъмняват, променят формата си. Деформацията се причинява от атеросклероза на капилярите в основата на пластинката. В резултат на това се затруднява притока на кислород към нокътния корен, измененията са патологични.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.