Много е важно да се изследва щитовидната жлеза, особено ако сте над 40 години. Освен това диетата влияе върху здравето на този орган.
Храните, които са най-вредни за щитовидната жлеза
Руският ендокринолог д-р Мария Елесина споделя, че тези, които често консумират преработени храни, трябва да преразгледат диетата си. В колбасите, пушените меса и консервите няма нищо здравословно. Трябва да избягвате и соята, която се съдържа в много продукти.
Топ 5 храни за здравето на щитовидната жлеза
Сиренето тофу, соевото мляко и соевият сос провокират производството на естроген, което от своя страна може да забави работата на щитовидната жлеза. Брюкселското зеле, репичките и карфиолът имат положителен ефект върху този орган - тези зеленчуци трябва да присъстват в ежедневната диета на всеки, убеден е експертът.
Първите симптоми на проблеми с щитовидната жлеза могат да бъдат внезапна загуба на тегло, изпотяване, мускулна слабост, раздразнителност и сухота в устата.
Щитовидната жлеза е отговорна за производството на хормони, необходими за нормалния метаболизъм, растежа на клетките и сърдечно-съдовата система. За правилното функциониране на щитовидната жлеза е важно тялото да получава йод, цинк и мастни киселини. Кои храни съдържат най-голямо количество от тези вещества?
Червената риба съдържа много полезни омега-3 киселини. Опитайте се да приемате малко количество от продукта всеки ден, за предпочитане вечер. Можете да ядете както леко осолена риба, така и варена риба - варена или задушена.
Ако не искате да ядете риба всеки ден, организирайте рибен ден веднъж или два пъти седмично. Това ще бъде от полза не само за щитовидната жлеза, но и за целия организъм като цяло.
Спанакът съдържат огромно количество полезни вещества: въглехидрати, протеини, бета-каротин, наситени и ненаситени мастни и органични киселини, витамини А, В, С, К, Е, РР, Н, нишесте, фибри, микроелементи. При готвене витамините в спанака практически не се губят, така че може да се консумира както суров, така и като част от различни ястия.
Ябълките предпазват щитовидната жлеза от ракови клетки. Те трябва да се консумират с кората, тъй като там е концентрирано най-голямо количество витамин В17. Не изхвърляйте и семената – те съдържат до 15% мазнина и йод.
При липса на тирозин в храната нормалното образуване на хормони е невъзможно. В бананите и кайсиите има много от тази аминокиселина. Има я и в авокадото, кивито и смокините. Пригответе салата от тези плодове, поръсете отгоре слънчогледови семки (не повече от 30 гр) - и щитовидната жлеза ще получи необходимото количество тирозин.
Лекар: Това е най-добрата риба при диабет и болна щитовидна жлеза
Важно: Статията е с информативна цел и не замества балансираното хранене, както и консултацията със специалист!