Не всяка възраст се счита за подходяща за спазване на диета. В някои случаи трябва да се обърне внимание на биологичните процеси.
На каква възраст не трябва да се спазва диета?
"Ето защо, докато тялото съзрява, се образуват кости и други видове тъкани, е по-добре да не подлагате тялото на допълнителен стрес. До 25-годишна възраст настъпва биологичното съзряване на тялото, това е моментът на натрупване на тъкан, включително кост. До тази възраст при никакви обстоятелства не трябва да се допускат резки промени в диетата или ограничителни диети“, каза диетологът д-р Анна Белоусова.
Ако започнете да спазвате диета преди 25-годишна възраст, можете да нарушите биологичните процеси, според експерт.
Отслабване с броколи - диета за 5 дни
Ето защо е толкова важно да се храните балансирано. Експертът припомня още, че диетата е комплекс от биологично активни вещества, които имат както положително, така и отрицателно въздействие върху организма. От 25-годишна възраст трябва да започнете да следите телесното си тегло.
"На възраст между 35 и 40 години мъжете трябва да следят сърдечно-съдовото си здраве. Жените трябва да обръщат повече внимание на хормоналните нива. На възраст над 50 години отказът от месо може да причини дефицит на желязо, загуба на сила и намален имунитет, така че вегетарианството на тази възраст не се препоръчва", казва лекарят.
Един от големите недостатъци на вегетарианската диета е липсата на хранителни вещества:
- Дефицит на протеин, който осигурява растежа на тъканите и мускулната маса.
- Намалени нива на желязо в кръвта, което може да доведе до желязодефицитна анемия. Появяват се слабост, раздразнителност, лош сън и умора.
- Намаляване на нивата на цинк. Бобовите растения и зърнените храни съдържат фитати, които намаляват бионаличността на важно вещество.
- Липса на омега-3 мастни киселини, витамини от група В, витамини А и D, калций, фосфор. Поради дефицита на тези елементи възникват неизправности във функционирането на тялото: косата пада, кожата изсъхва, ноктите стават чупливи. Дефицитът на витамин D води до неусвояване на калций и фосфор, което води до чупливост и омекване на костите.
Вегетарианците консумират много груби фибри. Той е по-малко смилаем и може да доведе до неизправности и заболявания на стомашно-чревния тракт.
"Освен това учените са провели проучвания, които показват, че вегетарианците са по-склонни да страдат от депресия. Това се дължи на факта, че диетите на растителна основа съдържат по-малко витамин B12, който влияе на настроението - дефицитът на веществото увеличава риска от психични проблеми", казва специалистът.
Отслабване с джинджифил - 3 начина
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!