Японските столетници, които се хранят съзнателно и целенасочено, могат да послужат като доказателство за това, че дълголетието е пряко свързано с храненето. Диетологът Мичико Томиока разкри осемте храни, които винаги държи в кухнята си и яде всеки ден за дълъг и щастлив живот. Експертът споделя, че тези храни са тайната на японското дълголетие. Списъкът с тях включва матча, ферментирали храни, морски водорасли, соя, тофу, сусам, гъби шийтаке, джинджифил.
Храните, които са тайната на дълголетието на японците
Диетоложката споделя, че започва всеки ден с матча. Този чай има много ползи за здравето, тъй като съдържа изобилие от витамин C, витамин B, фибри и протеини, както и противовъзпалителни и противовъзпалителни полифеноли – естествени съединения с високо съдържание на антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждане.
Лекар: Плодовете, които всички столетници ядат
Ферментиралите храни са много популярни в Япония: мисо е ферментирала соева паста, която често се използва в супа, натто е ферментирала соя, а нуказуке е ферментирал зеленчук, мариновани в оризови трици. Всеки регион на Япония има уникални видове мисо и кисели краставички, в зависимост от времето, реколтата, културата и начина на живот. Ферментиралите храни, богати на пробиотици, подпомагат храносмилането и усвояването и могат да намалят риска от възпаление.
Водораслите, известни като кайсо, могат да бъдат намерени в много ястия и закуски в Япония. Може да се каже, че японците ги консумират на всяко хранене. Този ароматен и екологично чист продукт осигурява много ползи за здравето. Има ниско съдържание на калории и високо съдържание на фибри, а също така съдържа разнообразие от минерали и витамини, включително йод, желязо, калий, магнезий, витамин В12 и омега-3 мастни киселини.
Както отбелязва д-р Мичико Томиока, тя винаги има пет до десет вида водорасли в кухнята си. Всички те имат различни вкусове и кулинарни приложения.
Соевите зърна са вкусна и достъпна ежедневна храна, която японците консумират с минимална обработка. В кухнята на д-р Мичико присъства соев прах, едамаме, кинако, неподсладено соево мляко и, разбира се, домашно мисо. Соевите зърна са с високо съдържание на фибри, витамини от група В, калий и полезни полифеноли като изофлавони.
Експертът препоръчва червен боб или азуки. Тези храни са богати на полифеноли, фибри, калий, протеини и витамини от групата B - всички те могат да помогнат за предотвратяване на възпаление.
Тофуто съдържа протеин като месо и млечни продукти, но без холестерол. Това е доста универсален продукт, който може да се използва в много различни ястия.
Препечените кафяви или черни сусамови семена са основна храна за япониците. Те обикновено сотират зеленчуци и пържен ориз със смлени сусамови семена или паста вместо масло, за да извлекат пълните ползи. Сусамовите семена са с високо съдържание на витамини B и E, протеини, фибри и минерали като магнезий, калций и съдържат фитостероли, които помагат за контролиране на нивата на холестерола.
Шийтаке е основна съставка в много японски ястия. Гъбата съдържа много протеини, витамини D и B, лентинан, полизахарид, който помага при възпаление.
Не само в Япония, но и в целия свят са известни полезните свойства на джинджифила. Подобрява имунитета и метаболизма. Диетологът споделя, че този корен често го използва за лечение на лошо храносмилане и облекчаване на настинки. Освен това джинджифилът подобрява вкуса на ястията и предпазва храната от разваляне.
Учени разкриха каква е кръвната картина на столетниците
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!