Руският диетолог д-р Олга Дудникова обясни защо авокадото напълно е заслужило популярността си и как всъщност влияе върху здравето и външния вид на човека, който го консумира редовно. Според експерта консумацията му е задължителна при високо кръвно, диабет и висок холестерол.
Ползи от авокадото
"Това е много мазен и висококалоричен продукт, но в същото време невероятно здравословен. Включително и за отслабващите", подчертава експертът.
7-те изненадващи предимства на авокадото, за които може би не знаете
Според нея този плод е полезен за деца, възрастни, бременни жени и хора с хронични заболявания (включително диабет, тъй като в пулпата няма захар).
Благодарение на огромните си запаси от полезни хранителни вещества, плодът се отразява благоприятно при много здравословни проблеми.
Възстановява водно-солевия баланс и повишава устойчивостта на стрес поради наличието на калий.
Намалява нивата на холестерола в кръвта, предотвратява образуването на плаки в кръвоносните съдове и намалява риска от инсулт и инфаркт.
Отлага настъпването на старостта и заличава бръчките (с помощта на витамин Е, който се съдържа в изобилие в авокадото). Укрепва паметта, намалява риска от развитие на сърдечно-съдови патологии. Стабилизира нивата на кръвното налягане , поради което се препоръчва на пациенти с хипертония.
Укрепва имунната система и удължава живота, тъй като може да спре размножаването на раковите клетки, уверява експертът.
Авокадото както и неговото масло насърчава по-активното усвояване на хранителни вещества от други растителни компоненти.
"Според проучването при добавяне на авокадо към салса, усвояването на каротеноидите се подобрява повече от два пъти", казва експертът.
Наред с изброените по-горе ползи, коментираният плод е богат източник на защитен витамин Е, както и на каротини, включително лутеин и зеаксантин, които помагат за поддържане здравето на очите. По-специално, те намаляват вероятността от катаракта - помътняване на лещата, водещо до сериозно зрително увреждане.
Някои хора може да са алергични към авокадото. Това се отнася най-вече за тези, които се оплакват от кръстосана реакция към прашец от бреза. По-рядка алергична реакция може да възникне, ако сте алергични към латекс.
Авокадото, както и други плодове, включително ябълки, праскови, малини и боровинки, съдържат естествени химикали, наречени салицилати. Някои хора са чувствителни към тези съединения и могат да получат алергична реакция, включително кожни обриви и подуване.
Кората на плода съдържа персин, обикновено нискотоксично вещество, но в големи количества може да причини храносмилателни разстройства. Диагностицираните с чернодробно заболяване трябва да внимават с този плод.
Кои хора не трябва да ядат авокадо?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!