Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коренът от тази билка сваля кръвното, холестерола и захарта

13 януари 2024, 23:01 часа

Слънчеви цветове на тази билка ни радват през пролетта, но нейният корен е не по-малко полезен. Той сваля кръвното, холестерола и захарта, пречиства черния дроб и подобрява храносмилането. Първите споменавания за медицинската употреба на корен от глухарче се намират в древни арабски трактати.

Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас

Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари

Корен от глухарче - ползи

В народната медицина най-известни са диуретичните свойства на глухарчето. Нищо чудно, че френското му име pissenlit буквално означава „намокряне на леглото“. Редица научни изследвания доказват диуретичния ефект от приема на корени и билки от глухарче. Той се бори със задържането на вода, като насърчава дренажа на тялото и може ефективно да увеличи честотата на уриниране и обема на урината, необходим за оттичане на пикочните пътища, според изданието The Health Site.

Билката, която сваля кръвното, холестерола и захарта

Поради своите почистващи и диуретични функции, глухарчето е от терапевтичен интерес при инфекции на пикочните пътища. Повишеното производство на урина промива пикочните пътища, предотвратявайки задържането на бактерии по стените му. В случай на камъни в бъбреците това увеличаване на обема на урината ефективно премахва веществата, участващи в образуването на камъни (калций, оксалати, пикочна киселина, цистин). Необходими са обаче допълнителни изследвания, за да се потвърдят всички тези свойства.

Още: Здравен съвет за деня, 15 февруари: Лекар: Това са симптомите, които издават, че имате дефицит на витамин В12, не ги пренебрегвайте

Още: Лекар: Пийте го всеки ден, в този сок има 3 пъти повече антиоксиданти от зеления чай, здравен съвет за деня, 15 февруари

Според Британската асоциация по билкова медицина, глухарчето е чернодробен стимулант. Според изследвания растението помага за възстановяване на функцията на черния дроб и жлъчните пътища, така че може да се използва при лечение на заболявания като чернодробна недостатъчност и заболявания на жлъчния мехур.

Наред с ограничаването на консумацията на преработени храни и включването на плодове и зеленчуци в диетата ви, приемането на продукти от корен от глухарче може да помогне за понижаване на холестерола и кръвната захар, нормализиране на кръвното налягане и намаляване на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.

От древни времена корените на глухарчето се използват за лечение на лошо храносмилане, подуване на корема, временни нарушения на транзита на червата и други проблеми на храносмилателната система.

Чай от корени на глухарче

Една супена лъжица билковия корен се запарва с 1 чаша гореща вода, оставя се да кисне 10-15 минути. За възрастни препоръчителната доза е 2 пъти на ден 30-40 минути преди хранене по 1 чаша от напиткта. За да подобрите вкуса на чая, можете да добавите мляко, захар или мед.

Още: Как нощната смяна влияе на тялото?

Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи

Чаят от глухарче подобрява функционирането на храносмилателната система, има положителен ефект върху нервната система, помага да се отпуснете и да се отървете от стреса.

Кафе от корен от глухарче

За да направите кафе от корена на растението, първо трябва да го изпечете във фурна за 10-15 минути на 180°C. След това залейте корена с гореща вода, оставете да престои 5-10 минути и прецедете.

Инфузия

Супена лъжица смлени сухи корени се залива с вряща вода. Оставете за половин час, охладете. Препоръчително е да се консумират 60 ml преди хранене за подобряване на апетита.

Отвара

Една чаена лъжичка изсушен и ситно нарязан корен се залива с 250 мл студена вода. Варете 3 минути, оставете да къкри 15 минути, покрийте с капак. Прецедете и пийте от 1 до 3 чаши дневно, около 30 минути преди всяко хранене.

Билката, която успокоява нервите и балансира хормоните

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес