Зеленият чай, подобно на кафето, съдържа кофеин, но в много по-малки количества. За това говори диетологът от САЩ Авив Джошуа.
Съдържание на кофеин в зеления чай
Средната чаша зелен чай съдържа около 29 милиграма кофеин, споделя експертът. Междувременно същото количество кафе съдържа около 133 милиграма, а черният чай съдържа 47 милиграма.
Как зеленият чай влияе на червата?
Въпреки че зеленият чай съдържа по-малко кофеин, той може да има подобни ефекти върху бдителността поради аминокиселината L-теанин. Съдържащият се в него кофеин дава енергия без потенциални странични ефекти като нервност.
"Зеленият чай, подобно на кафето, е най-добре да се пие през първата половина на деня или изберете варианти без кофеин", съветва специалистът.
Полезни свойства на зеления чай
Съдържа полифеноли като флавоноиди и катехини, които действат като мощни антиоксиданти. Тези вещества могат да намалят образуването на свободни радикали в тялото, предпазвайки клетките и молекулите от увреждане. Свободни радикали играят определена роля в стареенето на тялото и са причина за различни заболявания.
Едно от най-мощните съединения в зеления чай е епигалокатехин галат (вид катехин, открит в големи количества в чая). Той всъщност е една от основните причини за лечебните свойства на тази напитка. Зеленият чай съдържа и малко количество полезни за здравето минерали.
"Важен момент: трябва да се даде предпочитание на висококачествения зелен чай, тъй като нискокачественият чай може да съдържа прекомерно количество флуорид", казва специалистът.
"Зеленият чай насърчава изгарянето на мазнини в тялото. Ако търсите средства за отслабване, зеленият чай определено ще бъде в този списък. Резултатите от тестовете показват, че консумацията на зелен чай увеличава консумацията на енергия с 4% и окисляването на мазнините със 17%. Това показва способността на зеления чай да увеличава изгарянето на мазнините и да повишава метаболизма", казва още експертът.
Тази напитка оказва положително въздействие върху мозъка. Подобрява настроението, зрението, времето за реакция и паметта. Въпреки това, освен кофеин, в зеления чай има и други полезни компоненти. Например, така наречената аминокиселина - L-Theanine, която е в състояние да проникне в мозъка през кръвно-мозъчната бариера.
L-Theanine повишава активността на потискащите GABA (GABA) невротрансмитери, които имат антиседативен ефект. Което от своя страна води до повишаване на допамина и образуване на алфа вълни в мозъка.
В заключение експертът споделя, че зеленият чай съдържа по-малко кофеин от кафето, но достатъчно, за да постигне желания ефект. Освен това е богат на аминокиселината L-Theanine, която работи синергично с кофеина за подобряване на мозъчната функция.
Зелен чай или матча - кое е по-полезно
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!