Нежеланите кръвни съсиреци могат да бъдат много опасни и някои активности могат да изложат хората на по-висок риск. Кръвният съсирек или тромб може да се движи през кръвния поток, докато не се забие в тесен проход и понякога може да бъде животозастрашаващ, ако не се лекува бързо.
Американската сърдечна асоциация (AHA) казва следното: „Много фактори могат да доведат до прекомерно съсирване на кръвта, което води до ограничен или блокиран приток на кръв“. Той обяснява, че кръвните съсиреци могат да причинят сърдечен удар, инсулт, увреждане на органите на тялото или дори смърт. От Организацията твърдят: „Тютюнопушенето повишава риска от нежелани кръвни съсиреци и прави по-вероятно тромбоцитите да се слепят. Пушенето също уврежда лигавицата на кръвоносните съдове, което може да доведе до образуване на съсиреци."
Тези нощни симптоми издават кръвни съсиреци
Избягването на седене неподвижно за дълги периоди от време или заседнал начин също може да помогне за намаляване на риска. „Ако сте претърпели операция или сте били на легло по други причини, опитайте се да се раздвижите възможно най-скоро. Рисковите фактори също включват дали сте в болницата или наскоро сте напуснали, особено ако не можете да се движите много след операция. Ако сте изложени на висок риск от образуване на кръвни съсиреци, след като сте били в болница, следвайте съветите на вашия екип за грижи за предотвратяване на образуването на съсиреци.
„Това може да включва носене на чорапи, които подобряват притока на кръв или приемане на лекарства за намаляване на риска от съсиреци“, според NHS.
Други рискови фактори са, ако сте с наднормено тегло или използвате комбинирана хормонална контрацепция, като комбинираните хапчета. Ако сте бременна или току-що сте родили, рискът ви също е по-висок. По същия начин, ако имате възпалително състояние като болест на Crohn или ревматоиден артрит, това може да увеличи риска от образуване на съсиреци. При възраст над 60 години се увеличава рискът от дълбока венозна тромбоза, въпреки че може да се появи на всяка възраст.
Ако сте изложени на по-висок риск, не трябва да пиете много алкохол, тъй като това може да ви направи дехидратирани и по-податливи на съсиреци.
AHA също така казва, че някои лекарства също могат да нарушат нормалния процес на кръвосъсирване в тялото.
ТЕЗИ 6 симптома може да са предшественик на ТРОМБОЗА и кръвни съсиреци
Други два риска са:
- Дехидратация, състояние, при което тялото ви няма достатъчно течности. Това състояние води до стесняване на кръвоносните съдове и сгъстяване на кръвта, което повишава риска от образуване на кръвни съсиреци.
- Трансплантациите на органи и имплантирани устройства, като централни венозни катетри и диализни стентове. Операциите или процедурите, извършени върху кръвоносните съдове, могат да наранят стените на съда. Това може да доведе до образуване на кръвни съсиреци. Също така катетрите и стентовете имат изкуствена повърхност, която може да предизвика съсирване на кръвта.
Дълбока венозна тромбоза (ДВТ) е медицинско състояние, което възниква, когато се образува кръвен съсирек в дълбока вена, обикновено в крака.
Гени, кръвни съсиреци и черен дроб: Кой трябва да приема разредители на кръвта?
Признаците и симптомите на ДВТ могат да включват:
- Подуване на засегнатия крак. Рядко има подуване на двата крака.
- Болка в крака. Болката често започва в прасеца и може да се почувства като спазми или болезненост.
- Зачервена или обезцветена кожа на крака.
- Усещане за топлина в засегнатия крак.
Въпреки това се отбелязва, че дълбоката венозна тромбоза може да възникне без забележими симптоми. Ако развиете признаци или симптоми на ДВТ, незабавно се свържете с Вашия лекар.
"Ако развиете признаци или симптоми на белодробна емболия (PE) - животозастрашаващо усложнение на дълбока венозна тромбоза - потърсете спешна медицинска помощ". Предупредителните признаци и симптоми на белодробна емболия включват:
- Внезапен задух
- Болка в гърдите или дискомфорт, които се влошават, когато поемете дълбоко въздух или когато кашляте
- Усещане за замаяност или припадък
- Ускорен пулс
- Бързо дишане
- Кашляне на кръв.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.