Калий и магнезий - тези два микроелемента са много важни за функционирането на сърдечния мускул. А магнезият в допълнение ще помогне да се справите със стреса, което също се отразява на състоянието на сърцето. Това споделя руският лекар д-р Елена Кудряшова и коментира кои са храните, които са най-полезни в това отношение.
Калий и магнезий за сърцето
За да си набавите нормално количеството полезни микроелементи, е важно да се храните правилно и разнообразно. Най-добрите продукти за възстановяване на калиевия баланс са: зеленолистни зеленчуци, зеленчуци, сушени кайсии.
3 съставки, които ще направят почти всяко ястие полезно за сърцето
Например спанак, кориандър, киселец и копър. Тези растения са най-полезни, когато се консумират пресни. Сто гграма моркови, картофи, тикви и домати съдържат голям процент от дневната нужда. Сушените кайсии съдържат много хранителни вещества, но най-вече, разбира се, калий – 1710 мг на 100 г плод. В 100 грама кейл има 970 mg калий. Помага за прочистването на организма, а също така помага и при анемия.
Магнезият е основен минерал, който играе жизненоважна роля за поддържане на цялостното благосъстояние и здраве на тялото. Едно от най-значимите предимства на магнезия е способността му да защитава тялото от хронична умора и загуба на мускулен тонус.
Нуждите от магнезий варират в зависимост от индивидуалните фактори, включително възраст, пол, здравословно състояние и ниво на физическа активност. Магнезият се съдържа в следните храни: банани, листни зеленчуци, какао на прах, риба, казва още експертът.
Липсата на магнезий в организма се проявява в телесна умора, нервност и раздразнителност. Косата започва да пада. Много сладкиши, алкохол и диуретици пречат на тялото да усвои магнезия. Силният чай и кафе премахват магнезия от тялото. За да запълните нуждата си от този елемент диетата трябва да включва следните храни: прясно мляко и месо, елда, просо, боб, моркови, спанак, картофи. А също: кайсии, праскови, банани, малини, ягоди, къпини, сусам, ядки.
Месото трябва да е постно: постно говеждо, телешко, пилешко, заешко месо. Млечните продукти също са по-добри, ако са с ниско съдържание на мазнини. И рибата трябва да е мазна - мойва, херинга, сафрид, скумрия, но не пушена. Яйцата се включват веднъж или два пъти на всеки седем дни. Заквасена сметана само 1 ч.л. в един ден. Растително масло трябва да се консумира в количество не повече от три супени лъжици на ден. Препоръчително е да ядете хляб с трици, но не повече от 200 грама на ден.
Изключете от диетата: алкохолни напитки, кафе, черен чай, какао. Диетата не трябва да включва сладкиши, печива, подправки, пушени меса, бульони, тлъсти меса и животински мазнини, кисели краставички.
Кардиолог: Това е най-полезният плод за сърцето
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!