Обикновено сме свикнали да свързваме дефицита на внимание с децата и често чуваме за него в предучилищното възпитание или в учебна среда. Възрастните обаче също могат да страдат от дефицит на вниманието, като не е изключено в ранна детска възраст да не е бил проявен до осезаема степен, да е останал недиагностициран и да се прояви едва в по-късна възраст.
Този дефицит на вниманието при възрастните хора може да доведе до сериозни затруднения както в личния, така и в професионалния живот, което прави всяко средство, способно да облекчи състоянието, ценно. Ефект върху дефицит на вниманието при възрастните хора може да окаже храненето, като има храни, които помагат, облекчават състоянието, и такива, които задължително да се избягват. Преди да поговорим за тях обаче, нека се научим да разпознаваме симптомите на дефицит на вниманието при възрастните хора.
Какви симптоми насочват към дефицит на вниманието при възрастните хора?
Дефицитът на внимание се диагностицира по-лесно при децата, където симптомите са по-разпознаваеми и сходни, докато при възрастните те могат да се различават съществено от един до друг засегнат възрастен. Може да се подозира дефицит на вниманието при възрастните хора, ако се наблюдават няколко от следните:
- Проблеми с концентрацията върху работни задачи, рутинни дейности, ежедневни задачи, докато концентрацията при извършване на любими дейности е такава, че страдащият от дефицит на внимание се вглъбява в тях до степен, изключваща околния свят.
- Склонност към отлагане, системни закъснения със срокове и време, влошена преценка за нужното време, необходимо за извършване на дадена задача.
- Лесно разсейване от звуци, гледки или дейности от заобикалящата среда.
- Липса на осмисляне на прочетеното и невъзможност за разбиране на прочетеното, тъй като се мисли за нещо друго по време на акта на четене.
- Емоционалната нестабилност също е симптом на дефицит на вниманието при възрастните хора, като се наблюдават безпокойство, трудно справяне с чувства и емоции, трудно задържане в една поза, положение или на едно място.
Концентрацията на вниманието зависи от...
Храни, които помагат при дефицит на вниманието при възрастните хора
Въпреки че повечето източници, медицински лица и специалисти сочат, че специална диета, която може да повлияе трайно и напълно успешно на проблема няма, съществуват храни, които помагат за потискане на остротата на симптомите, както и такива, чието ограничаване е строго препоръчително и действа благоприятно. Като цяло експертите обобщават, че храните, добри за мозъка, е твърде вероятно да повлияят благоприятно и на хората, страдащи от дефицит на вниманието. Такива са:
- Храните с високо съдържание на протеини като фасула, сиренето, яйцата, месото и ядките. Консумацията им не само има потенциал да подобри концентрацията, но те подпомагат и по-дългото действие на лекарствата за дефицит на вниманието при възрастните хора.
- Сложни въглехидрати.
- Омега-3 мастни киселини, които се съдържат в щедри дози в по-мазните риби, в риба тон, в орехите, зехтина и рапичното масло. Омега-3 мастните киселини са толкова ценни за страдащите от дефицит на вниманието, че дори се препоръчва на пациентите прием на съдържащи ги добавки.
- Плодове и зеленчуци, тъй като съдържат витамини и минерали, способни да подпомогнат мозъчната дейност и да намалят острите симптоми при дефицит на вниманието при възрастните хора.
Синдром на хиперактивността - плод на медицинската мода
Храни, които вредят при дефицит на вниманието при възрастните хора
Захарта, изкуствените подсладители и оцветители се свързват с по-висок риск от по-чести, ярки и осезаеми симптоми на дефицит на вниманието при възрастните хора, поради което специалистите препоръчват консумацията им или да се избягва, или да се преустанови. Сред храните, които е добре да не се консумират от възрастни с дефицит на вниманието, са не само сладките храни, но и простите въглехидрати:
- царевица,
- тестени изделия,
- продукти от бяло брашно,
- бял ориз,
- картофи и др.
Важно е да се избягват храни и напитки, съдържащи кофеин, тъй като не само могат да влошат някои странични ефекти на медикаментите за лечение на дефицита на внимание, но също така и увеличават неприятните симптоми.
Проучванията сочат, че трябва да се избягват и храни, съдържащи аспартам, мононатриев глутамат и нитрити, които увеличават честотата и остротата на симптомите.
Като цяло обаче, извън посочените храни, менюто следва да е разнообразно. И не следва да се разчита само на храната, тъй като въздействието на диетата върху дефицита на вниманието при възрастните хора не е толкова ефективно и значително, колкото би ни се искало.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.