Мнозина смятат бирата за най-безобидната алкохолна напитка. Оказва се, че нейните любители са в най-голяма опасност.
Бирата се пие лесно, върви добре с всичко - от барбекю до чипс и ядки, така че човек не забелязва колко бързо свършва бутилката.
Всъщност тази „безопасност“ е най-голямото коварството на бирата: човек бързо свиква с нея и не след дълго дори не може да си представи вечер без любимата си напитка.
Учени: Това е най-опасната напитка за мозъка
Какво ще се случи с тялото ви, ако всеки ден пиете по чаша бира?
Бирата не е по-малко безвредна от силния алкохол, особено ако я пиете всеки ден, коментира кардиологът д-р Вадим Жук.
Така че в крайна сметка ежедневното ( или поне 3-4 пъти седмично или повече) пиене на бира може да доведе до:
- алкохолна зависимост, с която човек едва ли ще се справи сам;
- сериозни сърдечни проблеми;
Лекар разкри какво се случва с кръвната ни захар, когато пием бира
При редовен прием на алкохол, дори в малки дози, сърцето страда. Сред любителите на бира най-често се диагностицира кардиомиопатия, която може да доведе до сърдечна недостатъчност. Често те страдат и от аритмии. Първото състояние може да приключи с внезапна смърт, предупреждава д-р Вадим Жук.
Повишаването на кръвното е друго често срещано явление. Човек започва да страда от хипертония и ако не се вземат мерки, състоянието му може драстично да се влоши.
Освен сърдечно-съдовата система страда и ендокринната. Това е причината за "бирено коремче". Пиещите бира се разпознават лесно: слаби крака, подпухналост в лицето и голям еластичен корем, който е трудно да се скрие дори под обемно яке.
Лекар: Дори и ако пиете по малко бира всеки ден, може да ви се случи това
Бирата е много калоричен продукт. Но по някаква причина много хора го забравят. Ако я консумирате доста често, това лесно може да доведе до увеличаване на телесното тегло, до образуването на висцерални мазнини, споделя гастроентерологът д-р Марина Лисянская.
А именно висцералната мазнина провокира:
- нарушение на въглехидратния метаболизъм под формата на инсулинова резистентност;
- появата на диабет тип 2;
И, разбира се, от консумацията на бира страдат и други системи на тялото ни. На първо място, това е стомашно-чревния тракт. Той е първият, който поема "бирения удар".
Лекар разкри кой трябва да пие по малко бира
Съставът на бирата включва: вода, малц, мая и хмел. Както и етилов алкохол (3–6, а понякога и 6–8%),токсини и соли на тежки метали. Именно тези вещества са вредни, допълва гастроентерологът.
И така, здрав възрастен може да пие максимум 300 мл бира не повече от два пъти седмично. Ако дозата на пенливата напитка се увеличи, тогава тя става хепатотоксична, което води до чернодробни заболявания. По-специално, човек може да развие алкохолен хепатит, който след това се трансформира в цироза на черния дроб.
Прекомерната консумация на бира също повишава риска от развитие на токсичен хроничен панкреатит, гастрит и пептична язва.
Ето как бирата ускорява стареенето
В допълнение, редовната консумация на бира - дори в малки количества - води до нарушения в дефекацията.
Освен това трябва да знаете, че бирата е богата на натрий: именно тези продукти провокират развитието на психологическа и физическа зависимост. И човек може дълго време да не разбере, че се е пристрастен към пенлива напитка.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества прегледа при специалист!