Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви заболявания ни разкрива кожата на ноктите

25 август 2021, 23:10 часа

Всяко заболяване на кожата по ноктите е отражение на някакъв вид "сривове" вътре в тялото ни, в метаболизма, в имунната система, в храносмилателния тракт или за патогенни гъбички или микроби по кожата.

Народните средства обикновено облекчават симптомите, но не лекуват. Търсим причините за външните заболявания вътре в тялото и лекуваме причината, а не последиците.

Хроничната паронихия е възпалително заболяване на околоногтевата кожна гънка. Това заболяване най-често се среща при хора, които имат постоянен контакт с вода (съдомиялни машини, барманки, чистачки), особено ако имат екзема, захарен диабет или имунни нарушения. Кандида често присъства, но ролята й в етиологията не е напълно изяснена, изкореняването на гъбичките не винаги е лечебно. Предразполагащо състояние може да бъде дразнещ дерматит с вторична гъбична инфекция.

Нокътната гънка може да бъде червена и болезнена, с повтарящо се възпаление и често образува кожа, която кърви. За разлика от острата паронихия, почти не събира гной. Загубата на кутикула и забележимо отделяне на нокътната гънка от нокътната плоча са често срещани. Това откъсване създава сълзене, през която могат да проникнат дразнители и микроорганизми. Дистрофията на нокътя може да се развие за дълго време.

Избягването на дразнители и прекомерното излагане на вода ще помогне за възстановяване на кутикулата и затваряне на засегнатата област между нокътната гънка и нокътната плоча. Ако е необходим контакт с вода, се препоръчва използването на ръкавици или защитни кремове.

Проблемните нокти с разранени кожички изискват специални грижи и специално лечение по време на маникюр и лакиране.

Проблемите могат да бъдат временни, сезонни и през целия живот. Всичко зависи от причините, които го провокират. Те включват: генетично предразположение, систематични физически наранявания, например, натъртвания, чест контакт с вода, псориазис, липса на калций, магнезий, желязо, сяра и цинк в храната - структурните елементи на роговите плочи - нокти, контакт с домакински химикали, топла вода, основи, използване на лакове, съдържащи формалдехид, често лакиране, неправилно отстраняване на кожичките, използване на средства за отстраняване на лак за нокти на ацетонова основа, хипотермия.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес