Веганската диета вече е тенденция. Нейното влияние върху здравето ни все още е предмет на научни изследвания. В ново проучване на Германския федерален институт за оценка на риска (BfR) са участвали 36 вегани, както и 36 индивида на смесена диета. В хода на изследването е наблюдавано състоянието на костно-ставния апарат на участниците в него с помощта на ултразвукови измервания. Според резултатите най-вече при хората на веганска диета се наблюдава влошено здраве на костите.
В хода на прочуването са изследвани биомаркери в кръвта и урината с цел установяване на връзката между хранителни вещества, които постъпват в тялото чрез храната, и здравето на костите. В резултат от всички общо 28 показателя на хранителния статус и костната плътност са идентифицирани 12 биомаркера, които са най-тясно свързани със здравето на костите - аминокиселината лизин и витамините А и В6. Резултатите показват, че в повечето случаи комбинацията от тези биомаркери присъства в по-ниски концентрации при индивидите на веган диета. Според учените това е вероятното обяснение за влошеното състояние на техните кости.
"Веганската диета често се счита за здравословна. Но според научните доказателства тя влияе негативно върху здравето на костите ", категоричен е президентът на BfR професор д-р Андреас Хенсел.
В по-подробно изследване са разгледани рисковете и ползите от веганската диета. В него са участвали 72 мъже и жени. Състоянието на костите на всички участници е било установено с помощта на ултразвукови измервания. Под внимание е взета и събраната информация за възраст, образование, индекс на телесна маса, физическа активност, консумация на алкохол и други лоши навици като тютюнопушене. Резултатите доказват, че веганите приемат по-малко хранителни вещества.
Учените припомнят, че някои от ценните нутриенти не могат да бъдат набавени от растителни храни, тъй като те се съдържат само в животинските продукти.