Голямо ново проучване показа как диетата може да ни помогне да живеем по-дълго.
Гладуването и продължителността на живота
Намаляването на общия дневен прием на калории има по-голямо въздействие върху продължителността на живота, отколкото периодичното гладуване, според скорошно проучване. Тоест, по-вероятно е да живеете по-малко поради диетични ограничения, отколкото поради гладуване. Тези данни са публикувани в списание Nature.
Екипът проследи здравето на 960 мишки на различни диети. Въпреки това, гризачите също имат добър набор от генетично разнообразие. Експертите обаче отбелязват, че получените резултати не се отнасят непременно за хората.
Учени разкриха какво се случва с организма, ако гладува цяла седмица
На мишките в отделните групи е била назначени на една от следните диети: свободно хранене; само 60% от дневната им калорична база; само 80% от основното количество калории; без храна за един ден от седмицата; обичайно хранене, съчетано с гладуване два поредни дни в седмицата.
Оказало се, че мишките, които се хранят на воля, живеят средно 25 месеца, а тези, които гладуват, около 28 месеца. В същото време гризачите от нискокалоричните групи са живели средно дори по-дълго: 30 месеца за тези, които са консумирали 80% от основния брой калории на ден, 34 месеца за тези, които са консумирали 60% от дневните калории.
Това, което също е изненадващо, е, че мишките, които са живели най-дълго, са загубили най-малко тегло като цяло. От друга страна, тези, които са загубили най-много тегло, са имали малко енергия, отслабена имунна и репродуктивна система и по-кратък живот.
"Това означава, че ако искате да живеете по-дълго, може мерено да намалите приема на калории. Но не е толкова просто. Първо, имаше огромни различия между индивидите: дори в групите с ограничен прием на калории, продължителността на живота на мишките варираше от няколко месеца до четири години и половина", казват учените.
В допълнение, мишките са имали различна устойчивост на загуба на тегло. Във всяка група тези, които са живели най-дълго, са тези, които са успели да поддържат здрави имунни клетки по време на периоди на хранителен стрес, както и тези, които не са загубили мазнини по-късно в живота.
Учените смятат, че генетичните фактори в ДНК може да са причината една и съща диета да влияе различно на различните хора.
Въпреки това проучването предполага, че теглото, телесните мазнини и глюкозата може да не играят толкова голяма роля, когато става въпрос за оценка на ефективността на ограничаването на калориите.
Полезно ли е гладуването и колко дни трябва да се прави?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!